Medailonky: Vaše Literatura - Literatura pro všechny!
Tento britský prozaik a scénárista se narodil roku 1969 ve Velké Británii a je vnukem slavného fyziologa Ernesta Starlinga. Ačkoliv působí na literárním poli přes deset let, do podvědomí českých čtenářů se dostává jen postupně. S hrdostí mohu říci, že jeho obliba u nás roste zvláště v poslední době. Jeho umění popsat barvitě a detailně příběh vtáhne do děje takovým způsobem, že odtrhnout se je téměř nemožné…
Boris Starling vystudoval prestižní školu v Etonu a universitu v Cambridgi (Trinity College). Po studiích se živil jako reportér – psal například pro noviny The Sun a týdeník Sunday Telegraph. Než se vydal na ryze spisovatelskou dráhu, byl zaměstnancem u agentury specializující se na politické analýzy a vyjednávání s únosci. Psaní bylo pro Starlinga koníčkem, kterým zaplňoval svůj volný čas. Když jej však tvůrčí činnost zcela pohltila, požádal o zkrácení úvazku, až svou práci opustil úplně.
Debutoval roku 1999, kdy se na anglické pulty dostává
Mesiáš. Dílo bylo označeno za jeden z nejlepších pěti thrillerů všech dob a také se pyšní titulkem „nejděsivější thriller od dob
Mlčení jehňátek“. Nesmím zapomenout uvést, že
Mesiáš ovládl New York Times Bestseller, nejprestižnější knižní hitparádu v USA.
Messiah, jak zní název v originále, se zařadil mezi klasiku již zmíněného žánru. Děj čtenáře zavede do Londýna, kde řádí sériový vrah, policisty přezdívaný „Stříbrný jazyk“. Své oběti zabíjí bizarními způsoby a jediné, co je spojuje, je stříbrná lžička vložená do úst.
Starlingova druhá kniha získala ocenění W. H. Smith Thumping Good Read Award a také New York Times Bestseller, což bezesporu značí o její kvalitě.
Bouře vyšla pouhý rok po
Mesiášovi, na který mírně navazuje. Hlavní postavou je vyšetřovatelka podílející se na dopadení „Stříbrného jazyka“. Jako jedna z mála přežívá ztroskotání trajektu při návratu do Aberdeenu, kam se přestěhovala z Londýna. Aby přetrpěla zažité trauma, pouští se do pátraní po sériovém vrahovi, jenž se svými oběťmi nemá žádné slitování…
Velmi rozporuplné reakce u kritiků vyvolal epický příběh
Vodka objevující se před pěti lety. Román je od předchozích dvou Starlingových počinů diametrální. Stýká se zde několik dějových linií, které se na první pohled rozcházejí – má dojít k historicky první ruské privatizaci po pádu Sovětského svazu. O ovládnutí trhu s vodkou bojují znepřátelené slovanské a čečenské gangy, objevují se vraždy dětí a přijíždí americká specialistka přes privatizování. Autorovi bylo vyčítáno, že se snaží vykreslit společnost na pokraji anarchie, naopak byl chválen za přesvědčivé vyobrazení Moskvy na počátku 90. let.
Zatím posledním dílem Borise Starlinga je
Zatmění vydané roku 2006. Děj se odehrává roku 1952, kdy světem zmítá studená válka, v Londýně. Mnozí z kritiků uvádějí, že se jedná o nejlepší Starlingovu knihu.
V současné době žije autor bestsellerů se svou rodinou v Devonu, kde pracuje na nové knize, televizních a filmových projektech.
Čtěte také:Boris Starling: Mesiáš