
Pokud patříte mezi příznivce filmů Doba ledová, pak patrně uvítáte dvě útlé komiksové knížky scénáristy Caleba Monroea a kreslířů Shelli Parolineové a Brandena Lamba. Pod názvem Doba ledová: Ledová dobrodružství je nedávno vydalo komiksové nakladatelství Comics centrum, a to v českém překladu Václava Dorta a Martina Trojana.
Každá kniha obsahuje dva minipříběhy, v nichž ožívají vtipné scénky ze života slavných zvířecích postav, jako je upovídaný lenochod Sid, šavlozubý tygr Diego nebo mamut Manny s rodinkou. Nechybí ani vedlejší postavy, např. dva vačičáci nebo ježkokrtek Louis. A ano, nesmím zapomenout ani na šavlozubou veverku, která sice zůstala beze jména, zato se vryla do paměti všech milovníků Doby ledové jako neustálý hledač oříšků, přičemž tato vášeň opět zapříčiní řadu nečekaných vtipných příhod.
V první knize se v příběhu Lavina stanete svědky sesuvu sněhu, který uvězní některé pravěké hrdiny v jeskyni. To by samo o sobě nemuselo být tak zlé, kdyby ve vaší společnosti nebyl hladový šavlozubý tygr nebo kdyby si z vašich chlupů nechtěli ostatní udělat podpal. V druhém příběhu Ten nejoblíbenější se rozpoutá velká hádka o to, kdo je nejoblíbenějším strejdou mamutího mláděte Broskvičky, které se samozřejmě bude snažit ze všeho diplomaticky vyváznout. Druhá kniha překvapí vánočně laděnou příhodou Sid minulých, přítomných a budoucích Vánoc, v níž se nejen objeví Sid v trojí podobě, ale odehraje se i speciální souboj maxiveverek. Nová postava se představí v příběhu Třesky, blesky, kde se ze země vyhrabe po zimním spánku ježkokrtek Louis a musí co nejdříve najít potravu pro svou početnou rodinu.Příběhy jsou určeny zejména pro dětské čtenáře, čemuž nasvědčuje jednoduchá dějová linie i délka příběhů. Komiksové zpracování nijak nevybočuje z jejich filmové předlohy, a to po stránce obsahové ani výtvarné (ano, stále jde o líbivé obrázky téměř shodné s animovanými snímky). Možná bych jen očekávala větší originalitu vyprávěného – přece jen většina příběhů, až na první z druhé knihy, spíše kompilují starší motivy. Na druhou stranu právě toto může být u některých čtenářů hodnoceno jako žádoucí. Vždyť řada komiksů vydávaných sériově se zakládá na záměrném opakování základních schémat jen s drobnými variacemi za účelem vytvoření komičného.
Obě knížky doporučuji malým čtenářům, kteří mají v oblibě Dobu ledovou. Myslím, že právě komiksové zpracování může mnohé z nich přimět otevřít si knihu a zkoušet přečíst první řádky.
Komiks Doba ledová: Ledová dobrodružství 1 a Doba ledová: Ledová dobrodružství 2 vydalo nakladatelství Comics centrum