Komiksy

Jeden a půl králíka podruhé – boj i rodinná dilemata

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Vytvořeno 12. 5. 2013 3:00
Autor: Radek Kolbaba
detail

Před nedávnem vyšel již devatenáctý díl série Usagi Yojimbo. Trochu nezvykle sice začíná zcela novým příběhem, ale zároveň přímo navazuje na předchozí díl na jehož konci hlavní hrdina – králičí ronin Miyamoto Usagi – v boji s čarodějem ztratil svého synovce (nebo možná syna) Jotara a vydal se ho hledat. Kdo čeká dlouhý příběh o hledání a záchraně malého králíka, sice nedostane to, co očekává, ale přesto nebude s knihou Usagi Yojimbo: Otcové a synové zklamán. Poslední dobrodružství Usagiho a Jotara totiž kvalitou minimálně dotahuje, ale spíše překonává předchozí díl.

Pokud se minulý díl jen hemžil mýtickými postavami z japonských legend, drží se tento při zemi a popisuje „jen“ lidské příběhy, často s leitmotivem vztahu otců a jejich mužských potomků. Právě proto, že se tentokrát Stan Sakai více zaměřuje na psychologii postav, jsou Otcové a synové jedním z nejlepších dílů poslední doby.

knihaJak je v Usagiho příbězích zvykem, setká se během svých dobrodružství s hned několika starými známými z široké palety vedlejších postav, které Stan Sakai pro svoje antropomorfní univerzum vytvořil. Hned v prvním příběhu vystupují kozel samotář Yagi a jeho syn Gorogoro, Sakiova pocta legendárnímu komiksu Lone Wolf and Cub od Kazuo Koikeho. V akčně laděném příběhu Usagi nejenže nalezne Jotara, ale také pomůže Yagimu a jeho synovi v boji s gangstery, kteří si brousí zuby na odměnu, která je na smrtícího kozla vypsaná.

Název příběhu Rolničky možná evokuje Vánoce, ale Katsuichimu, Usagiho mistru, připomene příběh z vlastního mládí, který si tématem i vyvrcholením nezadá se Shakespearévým Romeem a Julií. Zabijte pána z Geishu! na jednu stranu vypráví o malé bitvě mezi samuraji a ninji, na druhou však promlouvá o odvaze bezejmenných a vlastně toho jediného, který v bitvě nebojuje. Krizi samurajské třídy v dobách šógunova míru zdařile vykresluje povídka Samurajská hrdost v níž oba králíci potkávají dalšího samuraje bez pána a jeho syna. Tento ronin však narozdíl od Usagiho neputuje, aby zdokonaloval své šermířské schopnosti, ale bydlí pod mostem a vyčkává okamžiku, kdy ho jeho bývalý pán bude opět potřebovat. Poslední příběh – Hokashi – konfrontuje Usagiho, Jotara, Katsuichiho senseie a jeho dalšího studenta Shunjiho se čtyřčlennou skupinou vrahů maskovaných za potulné baviče.

Řemeslná stránka knih je jako vždy na výši a Sakai dokáže kresbou vyjádřit vše od pobavení, přes hrůzu, počínající šílenství, či hrdinnou smrt. Mnohé příběhy ještě osvěžuje decentní humor, který sedne i přesto, že je devatenáctá Usagiho kniha v prvé řadě o životních dilematech. Ostatně to největší – rozkrytí pravého vztahu mezi Usagim a Jotarem – se táhne po celou knihu a čtenář může jen hádat, zda a jak ho na konci ušatý samuraj rozsekne.

Knihu Usagi Yojimbo: Otcové a synové vydalo nakladatelství Crew