
Když se řekne slovo „Mayové“, hodně z nás si při tom představí starobylé národy žijící na Yucatánu, území dnešní Guatemaly a přilehlém území rozprostírajícím se až po Tichý oceán. Některým z nás se vybaví myšlenka na jejich písmo či existenci kalendáře, který zejména pro senzacechtivé čtenáře představuje zaručený důkaz konce světa, jenž nás zanedlouho čeká.
Víme však toho o této civilizaci dost?
Zuzana Marie Kostićová, absolventka FF UK zabývající se religionistikou, Markéta Křížová, historička a etnoložka, taktéž absolventka FF UK, a Sylvie Květinová, archeoložka a etnoložka, absolventka FF UK a Masarykovy univerzity v Brně, spojily síly s nakladatelstvím XYZ, aby nám přinesly zajímavou publikaci s názvem Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky pojednávající, jak už samotný titul napovídá, o minulosti jihoamerických a středoamerických indiánů.
Jak se hned v úvodu autorky vyznávají, nechtějí „ani prvotně šokovat výčtem drastických detailů, ani povrchně bavit čtenáře exotickým koloritem indiánských obřadů.“ Nechystají „se soudit ani hájit, ale proniknout k podstatě věci, ke kulturním vzorcům, které určovaly povahu starých amerických civilizací.“ Naopak, snažily se „porozumět významu, jaký měly oběti v širokém kontextu předkolumbovských kultur. Pochopit, jak skrze utrpení, krev a smrt vyjadřovali dávní Američané svůj vztah k bohům, k přírodě a k ostatním lidem.“ Tázaly se, „čeho chtěli skrze oběti dosáhnout a jak ji sami vnímali.“
V knize se tvůrkyně zaměřily na dvě oblasti Ameriky: Mezoameriku (tedy Střední Ameriku a Mexiko) a na Andy. V první části dvě stě sedmdesáti stránkové knihy se tak podíváme právě na krvavé rituály Mezoameriky a v druhé se zaměříme na obětní rituály oblasti And. Dozvíme se nejen o životě indiánů, ale přečteme si, jak vypadalo setkání s misionáři, kteří přišli hlásat boží slovo a tvrdili, že „je správné, aby se to, co sloužilo k uctívání ďábla, proměnilo v místo služby Bohu.“
Text je doplněn chronologickou tabulkou, mapami, obrázky a taky barevnými fotografiemi. Na čtenáře tak čeká nejen zajímavý a poutavý výklad o části historie, o níž má jenom málo z nás přehled, ale i ilustrační materiál, který všem přiblíží, jak mohl vypadat život v civilizacích, jejichž kultura, hodnoty, náboženství a celkové nazírání na život a smrt byly diametrálně odlišné od evropského pohledu.
Celá kniha působí příjemným a sympatickým dojmem. Dílo je přehledně rozčleněno na již zmíněné dvě hlavní části, které se dělí na jednotlivé kapitoly. Autorky se zbytečně nezamotávají do příliš odborného vysvětlování, ale podávají nám fakta tak, aby jim porozuměl i člověk, který nemá zkušenosti s archeologií či historií.
„Téma krvavých obětí je v prostoru Střední a Jižní Ameriky stále živé.“ A tak se prostudováním knihy Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky čtenář nedozvídá jenom o minulosti, ale zároveň má šanci pochopit, jaký vliv měly oběti na celkové utváření dnešní jihoamerické a středoamerické kultury a způsobu života.
A mně nezbývá než takovéto studium doporučit.
Knihu Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky vydalo Nakladatelství XYZ