Recenze: Odborná literatura

Encyklopedie dinosaurů – brána do hlubin pravěku

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
Recenze
Vytvořeno 8. 10. 2010 2:00
Autor: Andrej Lobotka
dinosaurus

Nakladatelství Libri nám tento rok přineslo dvě stě šedesátistránkovou publikaci s názvem Encyklopedie dinosaurů ve světle nejnovějších objevů. Její autor, Vladimír Socha, je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. V současnosti působí jako pedagog, spisovatel a popularizátor paleontologie, které se věnuje již od svých dětských let. Vzdělaní si doplňuje na doktorském studiu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V červenci roku 2009 se účastnil výpravy do lokality Hell Creek v státě Montana, která je bohatou svrchonkřídovou lokalitou.



knihaEncyklopedie nás vezme na úžasný výlet do daleké historie, do pradávných časů, kdy se po naší planetě přeháněli vznešení, nebezpeční a obdivuhodní tvorové všech velikostí, kterým pak lidé dali jméno dinosauři.

Dozvíme se zda byli dinosauři teplokrevní či studenokrevní, podíváme se na jejich stravovací návyky, povíme si něco o jejich rychlosti, inteligenci a způsobu dorozumívání a taky si položíme otázku, co vlastně způsobilo vyhynutí neptačích dinosaurů. Protože, jak se dovíme, i navzdory tomu, že dlouhá léta byla dinosauří považovaní za neúspěšný druh, tak jejich potomci jsou dodnes obyvateli této planety a dalo by se dokonce říct, že i pány její části – oblohy.

Ve druhé polovině knihy se na nás se stránek pohrnou informace o jednotlivých dinosaurech a dozvíme se všechna „nej“. Přečteme si, kteří jsou největší známy dinosauři, které stopy jsou nejmenší a naopak, které jsou největší, povíme si něco o nejinteligentnějších, nejrychlejších i nejmenších dinosaurech.

Publikace je psaná lehkým, čtivým stylem, který chytne každého čtenáře se zájmem o minulost. Autor nás zbytečně nezahlcuje odbornými termíny ani nesrozumitelnými výrazy. Problém možná vznikne jen se samotnými jmény dinosaurů či rody a druhy. Tady by možná pomohla kompletní a systematická tabulka, která by neznalého čtenáře lépe zorientovala v celkové „rodině vyhynulých zvířat“ a poskytla mu lepší představu o celkovém uspořádání.

Publikace je sice doplněna fotografiemi a kresbami, které se snaží přiblížit svět dávno zaniklý, avšak i zde by bylo třeba říct, že obrázků by mohlo být mnohem více.

V ostatních aspektech je však kniha vynikajícím a hlavně aktuálním průvodcem a opravdu si stojí za svým dodatkem „ve světle nejnovějších objevů.“ Autor pracuje s objevy a studiemi starými několik měsíců a nejen, že je cituje, ale taky je vysvětluje a dává do souvislosti s již dávno známými fakty a poskytuje nám tak opravdu kompletní pohled na problematiku dinosaurů. A tak si do posledního písmene dostojí slibu, který nám dává hned v úvodu: „Svět dinosaurů se před námi otevře a umožní nám pochopit jej v celé jeho velikosti.“ (Socha Vladimír, Encyklopedie dinosaurů ve světle nejnovějších objevů. Praha: Libri, 2010, str. 9.)

Knihu Encyklopedie dinosaurů ve světle nejnovějších objevů vydalo nakladatelství Libri