
Spousta dívek i chlapců si u nás v dětství hraje na indiány. Svým způsobem je zvláštní, že české děti sní o původních obyvatelích tak vzdáleného kontinentu, vždyť stejně tak by si mohly hrát na Masaje, Aboridžince nebo Nepálce. Jenže právě o indiánech jsou všechny ty úžasné příběhy, knižní či filmové, které děti – stejně jako jejich rodiče a prarodiče – milují.
Problémem těch nejznámějších, s vyprávěním o Vinnetouovi v čele, je však jejich nerealističnost. Děti vyrostou, ale i do dospělosti si člověk někdy přenese to, co miloval, když ještě chodil do školy. Někteří dospělí si udrží lásku k původním obyvatelům Ameriky a nejenže se o nich snaží dozvědět více, někdy zkoušejí i žít jejich způsobem života. Právě ti nejvíce ocení dílo Lubomíra Kupčíka Velká indiánská kniha: Hau Kóla! Publikace od nakladatelství Mladá fronta je však určena všem, kteří se zajímají o severoamerické indiány a jejich kulturu.
Velká indiánská kniha je především prací o hmotné kultuře kmenů, které obývaly západ dnešních Spojených států amerických. Největší část se zabývá předměty, které indiáni užívali v každodenním životě i při výjimečných příležitostech. Neobsahuje však detailní popisy věcí, jejich užívání či odlišnosti mezi kmeny. Lubomír Kupčík není vědec, ale malíř a ilustrátor, stejně jako nadšenec, který svoji lásku šíří dál. Největší místo ve stostránkovém svazku tak zabírají jeho nádherné kresby a text je zde doplňkem, rozhodně ne zbytečným.
Většinu knihy tvoří návody na výrobu indiánských předmětů od šperků, přes oděvy, zbraně, hračky, hudební nástroje, po zavazadla. V Kupčíkových kresbách čtenář vidí nejen indiána s daným předmětem, ale i jednotlivé fáze jeho výroby či ilustrace detailů, na něž je třeba dát pozor. Popisky jsou jednoduché, ale jen výjimečně nedostatečné. Srozumitelně seznamují s jednotlivými kroky, materiálem i úskalími, která mohou při výrobě nastat. Autor nezapomíná na podmínky čtenářů, a přestože často zmíní nástroje a materiály, které užívali původní obyvatelé Severní Ameriky, vždy poradí, po čem sáhnout v českém prostředí.
Největší předností knihy jsou ilustrace Lubomíra Kupčíka, kterých je zde několik stovek a mnohým připomenou mistrovství Zdeňka Buriana. Kresby indiánských žen a mužů i jejich výrobků neselhávají ani v celcích, ani v detailech, zobrazujících postupy v určitém kroku výroby.
Součástí díla jsou i tři indiánské příběhy převzaté z knihy Pláč ptáka bouřliváka. Nejsou to samozřejmě romantické báchorky o hodných nebo zlých rudoších, ale vyprávění, která mnohem více odpovídají skutečnému způsobu života prérijních indiánů a jejich mentalitě. Na konci knihy je jako bonus několik stran věnovaných kresbám zvířat, včetně pár vyhynulých druhů, žijících na stejném území jako popisované indiánské kmeny.
Sečteno a podtrženo Velká indiánská kniha potěší všechny zájemce o život původních obyvatel Severní Ameriky. Nečekejte vyčerpávající zdroj informací o kultuře, zvycích či historii indiánů, dostanete totiž především oku lahodící zdroj návodů k výrobě indiánských předmětů a navíc tři příběhy, vynikající ilustrace a tipy pro všechny, kteří by se chtěli dozvědět ještě víc. I díky tomu nemusíte zrovna hořet nadšením pro výrobu vlastní dýmky míru, a přesto si knihu užijete a rádi se k ní vrátíte. Stačí, když ve vás hoří plamínek zájmu o rudé tváře.