Recenze: Knihy pro děti a mládež

Náhodné objevy, které ovlivnily svět

1 1 1 1 1 (1 hlas)
Recenze
Vytvořeno 20. 7. 2013 3:00
Autor: Lenka Martinková
k

 Kniha Omylem géniem zaujme na první pohled. Nejen svým lehce básnickým názvem, který však není samoúčelný, ale zároveň také poněkud atypickým formátem a zpracováním titulní strany. V tomhle duchu se nese celá (na první pohled odborná) publikace.


kVůbec všechny části, kapitoly a oddíly se týkají zcela náhodných objevů, které však změnily svět, a tak samozřejmě nemůže chybět zmínka o pokrocích nejen na poli vědy a techniky, ale také medicíny. Některé z nich se běžně tradují, jiné však překvapí okolnostmi svého vzniku.

Nikoho pochopitelně neohromí vznik Aspirinu, o kterém se nejednou mluví během výuky ve škole, a podobně „nezajímavý“ je vznik i dynamitu. Netrvá ale dlouho a autor se dostává k takovým objevům, u nichž by člověka ani v nejmenším nenapadlo, že za ně může vděčit šťastné náhodě. I když je používá takřka denně, má vlastně nulovou představu o tom, jak ve skutečnosti vznikly. Když nic jiného, aspoň taková znalost zaujme.

Na druhou stranu se kniha nedá zhltnout na posezení. Přestože je zajímavá a jednotlivé kapitoly jsou poměrně čtivé, nejvíc ze všeho se podobá encyklopedii, kterou podle všeho má také být. Tohle zdání podporuje také přehledný rejstřík v závěru.

Už jenom z důvodu, jakým objevům se věnuje, je pochopitelné, že nejde o čtení pro každého. Vyžadována je alespoň nepatrná technická zdatnost, ne všechny použité termíny jsou totiž vysvětleny polopatě. O to víc však „technické antitalenty“ potěší množství barevných i černobílých obrázků, které hlavní text příjemně doplňují. Nejinak je tomu také s různými poznámkami, které působí dojmem, že byly na samolepících papírcích přidány až jakoby dodatečně. Některé z nich by možná v učebnicích získaly nadpis K zapamatování, mnohé další by se hravě daly zahrnout pod hlavičku Víte, že…?.  A samozřejmě nemohou chybět krátké poznámky a popisky k obrázkům – ať už nákresům, nebo dobovým fotografiím vzniku toho či onoho objevu. V žádném případě se nedá posoudit, jestli takovéto dodatky knihu zdokonalují, nebo naopak odsunují na druhou kolej. To si každý čtenář musí rozhodnout sám podle toho, čemu dává přednost.

V knize si nakonec přijde na své skutečně každý. Věnuje se snad všem oblastem vědeckého pokroku, a tak není žádný problém vedle čistě technické kapitoly narazit na oddíl jasně přírodovědný, který bude následovat objev na poli medicíny. Už jenom z toho důvodu mám pocit, že tato kniha najde své uplatnění především jako podklad pro odbornější referáty a práce tohoto druhu vůbec.

Knihu Omylem géniem vydalo nakladatelství CooBoo