
Jednoduše řečeno ledacos. Přestože členové Monty Python vystudovali práva, fyziku nebo historii, ani jeden v sobě nezapře filozofického ducha. Toto jejich založení se později promítlo i do tvorby celé skupiny. Autoři knihy Monty Python a filozofie si dali za úkol představit veřejnosti právě různé filozofické aspekty a přístupy ve filmech a skečích MP.
Kniha nese podtitul Filozofie a jiné techtle mechtle, což přesně koresponduje s povahou pythonského humoru i vyznavačů jejich neortodoxní filozofie.
Publikaci vydalo nakladatelství XYZ a pro její účel ji můžeme označit za průvodce světem filozofie, jejíž odraz našli autoři knihy v jednotlivých scénkách. Jednadvacet esejů sestavilo na vybrané téma devatenáct autorů, z nichž ne všichni studovali filozofii. Kritérium výběru přispěvatelů bylo jiné. Důležitá byl znalost díla skupiny Monty Python.
Čtenář si už na první pohled uvědomí, že členění knihy a jednotlivé kapitoly vypadají téměř jako skutečný filozofický traktát. Při bližším zkoumání zjistíte, že názvy esejů vypovídají o povaze knihy Monty Python a filozofie mnohé. Tak například taková kapitola s názvem „Život stojí za hovno“: Hereze, humanismus a heroismus v Monty Pythonově Životě Briana. Přestože jsou tedy úvahy o filozofii a tvorbě MP psány vážně, nechybí jejich autorům smysl pro humor.
V jednotlivých kapitolách se dočteme o největších filozofických otázkách i světonázorech, které hrají v díle skupiny Monty Python výraznou roli. Ve filmu Život Briana se děj točí kolem smyslu života, náboženského dogmatizmu a lidské iracionality. Svatý Grál má nabourat strnulé smýšlení o středověku jako o patriarchální společnosti, kdy má řada dialogů homosexuální podtext. I zde se tvůrci neobešli bez zdůraznění rigidního vnímání víry, vzhledem kterému Artuš hledá na příkaz boha Svatý grál doslova hlava nehlava. V díle MP najdeme narážky na Alberta Camuse, Davida Humea, Friedricha Nietzscheho či Ludwiga Wittgensteina.
Na knize je především sympatické, že, ač se v textu neustále používají termíny typu transcendentální, existencialismus, humanismus, analytická filozofie a další, je stále srozumitelná. Titul Monty Python a filozofie je totiž určen spíše fanouškům britského humoru, než přívržencům různých filozofických směrů. Čtenáři tak nemusejí mít obavy z neporozumění textu.
Podle mého názoru je kniha Monty Python a filozofie opravdu pozoruhodným příkladem seriózní, přesto velmi vtipné analýzy uměleckého fenoménu zvaného Monty Python. Je až s podivem, kolik odborníků se zabývá ideami a poselstvím tvorby této britské skupiny komiků. Závěrem jenom dodám: věděli jste, že David Hume by díky svým názorům mohl být sedmým členem MP?
Ukázka z knihy:
„Artušovské legendy a sadomasochismus? Vezměte si Galahada Cudného, kterého hraje Michael Palin. Na své cestě je světlem ve tvaru grálu vlákán do hradu Antrax, v němž ho začne nepopsatelně terorizovat houf roztoužených nezadaných krásek. Film zde vyjadřuje motiv cesty jedince – podstatu všech příběhů o grálu. Tyto příběhy říkají, že hledání individuality přináší větší odměnu, než když se necháte vést přáními druhých. Představte si tedy, do jak obtížné situace se Galahad Cudný dostal.“
Knihu Monty Python a filozofie vydalo nakladatelství XYZ