
Víte, co vytrpí člověk, který přestal kouřit, nebo jaký je život s jezevčíkem Woodym a kocourem Rudolfem? Či vás více zajímají serióznější témata, třeba drobné historky s Jiřím Peňásem, Ludvíkem Vaculíkem nebo Eugenem Brickiusem? To vše a mnohem víc je natěsnáno ve sbírce fejetonů a jiných textů Viktora Šlajchrta nazvané Bankrot. Viktor Šlajchrt je obvykle představován jako spisovatel, novinář a básník, pohled do jeho bibliografie však naznačuje, že těžiště jeho práce spočívá v poslední době spíše v oblasti publicistické prózy.
Texty obsažené v knize Bankrot nejsou nejnovější, vznikaly před více než deseti lety. Autor je zveřejňoval na internetu – v příloze časopisu Neviditelný pes nazvané Litery. V té době Viktor Šlajchrt vydal podobnou knihu Suroviny laskominy a kniha Bankrot, vydaná po dlouhé době, je vlastně jejím volným pokračováním.
Texty jsou rozděleny do tří částí. První, nazvaná Líc a rub, obsahuje autorovy zápisky velmi zhruba datované od října 1999. Tvoří je dojmy z cesty do Francie, občasný zážitek s jezevčíkem Woodym, úvaha nad zápisem Karla Kramáře do památníku Šlajchrtovy maminky. Čtenář narazí i na vzpomínku z mládí a na trochu snové erotiky. Náměty jsou velmi rozdílné a nemají žádnou koncepci ani myšlenku, která by je spojovala. Jsou to prosté záznamy toho, co autorovi zrovna přišlo na mysl nebo s čím se setkal třeba minulý den.
Druhá část Popis jednoho zápasu nemá nic společného se stejnojmennou povídkou Franze Kafky. Šlajchrtův zápas se odehrává v autorově nitru. Hlavním tématem textů, obsažených v tomto oddílu, jsou pocity, které se v něm odehrávají během doby, kdy přestal kouřit. Jsou to pocity vítězství i naprosté porážky, chvíle uspokojení i rezignace. Ale Popis jednoho zápasu není kontinuální deníkový záznam, zprávy z odvykání - jak je autor nazývá - jsou proloženy fejetony a jinými texty, podobnými těm z první části. A tak se znovu ocitáme v restauraci Dům pánů z Kunštátu mezi Šlajchrtovými přáteli, dozvíme se novinky o Woodym a kocouru Rudolfovi i autorovy reakce na dění ve společnosti. Samozřejmě, že odvykání kouření i přes tyto vsuvky zůstává nosným tématem a autor jej zkoumá ze všech stran, dokonce v několika článcích rozvíjí něco jako nevážnou „teologii“.
Do země zaslíbené (dodatek k teologii odvykání)
Když jsem tu před týdnem rozvažoval, které z přikázání biblického Desatera nabádá ke zdrženlivosti ve věci drog, unikl mi smysl samotné preambule. Upozornil mě na ni jeden bystrý čtenář: „Já jsem hospodin, tvůj Bůh, já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví.“
Stále ještě psychicky i fyzicky strádám, stýská se mi po hrncích egyptských, z nichž dýmá nikotin a dehet.
(Šlajchrt,V. Bankrot. Praha: Revolver Revue, 2011, str.126.)
Třetí část Po bankrotu tvoří pouze kusé poznámky, narozdíl od částí předchozích podstatně aktuálnější. Pocházejí z roku 2010. Některé se spíše blíží aforismům, objeví se tam i krátké básničky.
Kniha Bankrot je psána noblesním jazykem, který už svou podstatou není určený k tomu, aby se čtenář svíjel smíchy. Nepostrádá humor, ale je to humor inteligentní, který vyžaduje zamyšlení a určitý všeobecný přehled. Autor se však příliš soustředí na sebe, na místa, události a lidi, kteří ho bezprostředně obklopují. Jeho články tak více připomínají osobní deník, než komentáře s větším přesahem.
Knihu Bankrot vydalo nakladatelství Revolver Revue