
Khaled Hosseini je jedním z mála autorů, kteří dokáží příběhem svých knižních hrdinů dosáhnout až na dno čtenářovy duše. Muž, který byl jako chlapec přinucen po sovětské invazi emigrovat a odvrátit se od země, která pro něj byla po mnohá léta domovem, od Afghánistánu, v této zemi stále nachází nekonečnou inspiraci a skrze svá díla přibližuje čtenářům krutost, ale i krásy této země.
Nejinak je tomu také v knize Tisíce planoucích sluncí, která spatřila světlo světa v roce 2007, u nás pak v českém překladu v roce 2013 pod hlavičkou nakladatelství Argo. Hosseini vypráví příběh mladé Marjam, která se ještě téměř jako dítě provdala za o mnoho let staršího Rašída, který se jí zprvu jevil jako dobrý manžel, ač vybraný a vnucený, ale později s ním zakusila více, než by mnohá žena dokázala snést. Oporu nachází Marjam v dospívající Lajle, dívce z okolí, k níž ji pojí silné citové vazby. Když ovšem k moci přichází Tálibán, mnohé se mění a afghánští lidé doslova bojují o svůj život, odolávají hladu, krutosti a permanentnímu strachu.
Mnoho čtenářů si knihu Tisíce planoucích sluncí z regálů knihkupectví domů odneslo poté, co si spojili autora s jeho předchozím dílem, Lovcem draků. A ani druhý román je nezklamal. Hosseini ve své knize zachytil kroniku dvou žen, a to takovým způsobem, že nechal čtenáři doslova bytelně pocítit bezvýchodnou situaci dvou hlavních hrdinek, když ze stran knihy v mnohých pasážích sršelo čiré zoufalství.
I když je téma údělu afghánských žen a nejen jich v mnohém děsivé a smutné, Hosseini jej rozpracovává čtivě a poutavě, dokáže doslova vtáhnout do děje a skrze osobní prožitky hlavních postav, které dokonale přibližuje, nechává čtenáře pocítit, co je to narodit se v klidné zemi, nebo naopak v zemi zmítané boji, nenávistí a nerovností. Ač se místy čtenář neubrání slzám a kniha je z perspektivy hlavních hrdinek a jejich prožitků často děsivá, je svým způsobem krásná. Je knihou o lidech, kteří hledají naději, našli lásku a mají odvahu.
Khaled Hosseini, autor knihy, je americkým prozaikem a lékařem afghánského původu. Hosseini se narodil v Kábulu do rodiny zaměstnance ministerstva zahraničí a ve svých knihách se do rodného Afghánistánu rád vrací. V dětství se Hosseini přestěhoval do Íránu, konkrétně do Teheránu, kde jeho otec pracoval na afghánském velvyslanectví. V sedmdesátých letech se Hosseini i s rodinou přestěhoval do Paříže. V Paříži už rodina zůstala vzhledem k politické situaci v Afghánistánu a později na začátku osmdesátých let nalezla rodina azyl ve Spojených státech.
HOSSEINI, Khaled. Tisíce planoucích sluncí. Vyd. 1. Praha: Argo, 2013, 408 s. ISBN 978-80-257-1007-4.