Recenze: Knihy pro dospělé

Zakopneme o poklad templářů právě u nás?

Recenze: Arnošt Vašíček – Největší tajemství templářů: Je v Čechách ukrytý nejzáhadnější okultní objekt všech dob?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Vytvořeno 18. 1. 2016 2:00
Autor: Jiří Lojín
il

Templáři patří k těm řádům, které provokují fantazii lidí a zaměstnávají profesionální i amatérské badatele po celém světě. Lidé prahnou po tajemnu a literatura nám připomíná, že tomu tak bylo vždy. A tajné spolky jsou zosobněním tajemna, zejména pokud se naznačuje, že byly nositeli jakési moudrosti či učení, které nebylo určeno očím a uším laiků. Kniha Největší tajemství templářů známého sběratele záhad a spisovatele Arnošta Vašíčka rekapituluje známá fakta o templářích a uvádí i některá méně známá.


knihaArnošt Vašíček patří mezi autory, kteří o záhadách píšou zasvěceně a snaží se zprávy, pokud je to možné, ověřit. Ve světě nezvyklých jevů se často stává, že původní prostoduchá novinářská kachna začne žít vlastním životem a jednotlivé časopisy ji převezmou jeden od druhého. Stokrát opakovaná lež se pomalu stává pravdou. I seriózní žurnalista se snadno může blamovat, pokud si opomene zkontrolovat zdroj svých informací.

K problematice autor přistoupil s velkou důkladností, přestože ve složení kapitol je poznat snahu o získání zájmu čtenáře hned od prvních řádků. Nastoluje těžko zodpověditelnou otázku, jaký byl vlastně účel řádu a co vlastně templáři hledali. Obvyklé vysvětlení, totiž ochranu poutní cesty ve Svaté zemi, zpochybňuje. Teprve po lákavém úvodu, v němž zároveň vymezuje oblast svého pátrání, se vrací ke kořenům, tedy k biblické historii. Neopomene oblíbenou archu úmluvy a přiklání se na stranu těch, kteří ji považují za komunikační prostředek, nicméně není militantním zastáncem mimozemských teorií, jako třeba klasik tohoto žánru Erich von Däniken.

Přestože historie templářů a hlavně události okolo jeho zániku jsou známé z různých odborných pramenů i z nesčetné beletrie, je Vašíčkovo shrnutí srozumitelné, i když poněkud zjednodušené, což ovšem odpovídá věnovanému prostoru. Autor samozřejmě vypichuje z historie právě ty momenty, podporující teorie o tajemství uchovávaných řádem.

Ve většině literatury se setkáváme se záhadnými artefakty nalezenými v zahraničí. Arnošt Vašíček, přestože navštívil již leckterou lokalitu, neopomíjí ani krajiny české. Bylo by asi nepravděpodobné, kdyby byla země v centru křesťanské Evropy opomíjena a aby tam stavitelé chrámu nezanechali stejné stopy jako třeba ve Francii. Proto autor směruje čtenářovu pozornost k Jindřichově Hradci a následně k hradu Veveří. Velmi obsáhle představuje detaily, kterých si obvyklý návštěvník nevšimne, přestože jich těmito místo prochází stovky, a uvádí možná vysvětlení. Pokud templáři po sobě zanechali nějaký poklad, není důvod, proč by nemohl celý, nebo jeho část, ležet zrovna na našem území.

Knihu doprovází bohatá obrazová příloha – černobílá i barevná. U knih podobného ražení je velmi důležitá, protože čtenáři alespoň částečně zprostředkuje kontakt s probíranou problematikou.

Arnošt Vašíček přistupuje k tajuplným věcem velmi střízlivě. Vychází z vlastních zkušeností a pozorování, nesnaží se konstruovat krkolomné teorie. Všichni je dobře známe – podle některých publicistů stojí za vším mimozemšťané, podle jiných tajné řády přežívající z dob dávno minulých až do současných, jiní zastávají nejrůznější konspirační teorie. Arnošt Vašíček předkládá fakta, uvádí i názory, které se okolo nich objevily, ale nakonec nechává čtenáře, aby si udělal názor sám. Tím dotvrzuje svou věrohodnost. Přesto mu fantazie nechybí, naznačují to scénáře k oblíbeným televizním seriálům. Dokáže však kriticky odlišit spekulace a fakta.

VAŠÍČEK, Arnošt. Největší tajemství templářů: Je v Čechách ukrytý nejzáhadnější okultní objekt všech dob?. 1. Ostrava: Mystery Film, 2015, 184 s. ISBN 978-80-87730-35-5.