
Iny Lorentzová je pseudonym manželského páru, který píše dobrodružné strhující příběhy z různých dob i oblastí. Ten nejznámější je českým čtenářkám známý jako příběh kočovné nevěstky Marie, kupecké dcerky žijící ve středověkém Německu, která se nepřízní osudu ocitla až na samém dně. Aby se dostala zpět na výsluní, stálo ji to plno sil a odhodlání. A právě o tom je původní pentalogie Kočovná nevěstka. Nyní vyšel šestý díl, který se časově vrací zpět do Mariina mládí a přináší zcela nové dobrodružství.
Lest kočovné nevěstky je napínavý příběh, ve kterém se poprvé setkáme s abatyší lesního kláštera Isabelou, která na svém místě především stráží tajemství svého předka. Uchovává nápovědu, kudy se vydat za svatým grálem, který její předek kdysi přivezl ze svaté země. Isabela se ke grálu staví poněkud skepticky. Nevěří, že skutečně dokáže dělat zázraky, přesto tajemství střeží velmi pečlivě, protože si uvědomuje, že v nepovolaných rukách by mohl napáchat více zla, než užitku.
Právě takové nepovolané ruce má Gordeanus. Velmistr neznámého křižáckého řádu, který do lesního kláštera pronikne lstí, řadu jeptišek brutálně povraždí a zbytek zajme a mučí. Chce se od Isabely dozvědět, kde se ukrývá grál. Naštěstí se jedné z jeptišek podaří uprchnout, aby pro ostatní vyhledala pomoc.
Uprchlá jeptiška Donata už vlastně tak úplně jeptiškou není. Byla vrácena zpět do světského stavu, aby se provdala za Hartwina, jediného možného dědice svého otce. Právě na snoubence v klášteře čekala, když se strhlo ono peklo. Donata při útěku narazí na rytíře s doprovodem a samozřejmě je to právě její snoubenec. Ten však nemíní pomáhat cizím jeptiškám. Už se vidí jako Donatin manžel a dědic velkého jmění, míří proto rovnou domů. Donatě nezbývá nic jiného, než mu uprchnout a po cestě požádat o pomoc Marii a jejího manžela Michela, tou dobou říšského rytíře, kteří právě míří stejně jako ona k biskupovi do Würzburgu.
Lest kočovné nevěstky se časově vrací do doby po třetím románu Křesťanská otrokyně. Proto mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v Mariině majetku i rodině, kde dávno dospělé děti byly zase najednou malé. Dramatický začátek z kláštera byl napsaný naprosto bravurně, poutavě a okamžitě vtáhl do děje. Autoři prostě umí čtenáře strhnout a vykřesat z něj emoce během pár stránek. Další vyprávění mi přišlo dějově trochu kýčovité. V podstatě se jedná o pokus o příběh ve stylu Šifry mistra Leonarda, kdy se hlavní hrdinové honí od místa k místu za svatým grálem, v patách mají nebezpečné zločince a vrahy a čeká se, kdo grál získá dřív. Rozdíl je v tom, že se jedná o příběh středověký a velmi dobře napsaný po historické stránce.
Když jsem se však oprostila od kýčovitého námětu, do knihy jsem se začetla a perfektně si ji užila. Charakter jednotlivých postav byl – jako ostatně u Iny Lorentzové vždy – pečlivě propracovaný, postavy se v průběhu knihy měnily, někdo prošel změnou k lepšímu, stal se čestnějším člověkem, přestal sloužit zlu, někdo mu naopak propadl. Jestli se mi něco na postavách těchto autorů líbí, tak jsou to právě jejich proměny a myšlenkové pochody. Přesto se nejedná o žádné těžké filozofické či historické čtení. Lest kočovné nevěstky je stejně jako ostatní díly čtení oddechové, napínavé, dramatické, dobrodružné i romantické. Má zkrátka vše, co od dobrých historických románů očekávám.
Název knihy: Lest kočovné nevěstky
Autor: Iny Lorentzová
Překlad: Jitka Perglová
Nakladatelství: Knižní klub
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 544
ISBN: 978-80-242-5460-9
Ediční řada: