
Gustav Meyrink patří mezi fascinující osobnosti, nezahaloval se sice aureolou záhady, tak, jak to s oblibou činily jiné duchovní bytosti jeho doby, ale o to zajímavější jsou jeho postoje a názory. Kniha Proměna krve slibuje popis cesty, kterou se z bankéře stal spisovatelem a mystikem.
Kdo zná Meyrinkovo prozaické dílo, ví, že kromě hluboké znalosti duchovních nauk mu nebyl cizí smysl pro humor a sžíravou ironii. Proto je potřeba i Proměnu krve číst pečlivě a snažit se odlišit, co ho ve skutečnosti ovlivnilo a z čeho si spíše dělá legraci. Příležitostí k tomu měl dost, mystika ve třicátých letech prožívala nebývalý boom, podobně jako u nás v devadesátých letech dvacátého století. V takové situaci se zákonitě mezi seriózními naukami vynořují pseudovědecké školy, které slouží různým šarlatánům dostat se k moci nad určitou skupinou lidí a získat majetek.
A právě tyto slepé cesty k osvícení tvoří první části knihy Proměna krve. Gustav Meyrink byl naštěstí obdařen natolik analytickým myšlením, že nepodlehl falešné mystice maskované velkými tajemstvími a vzletnými slovy. Snahy „lóží“ o jeho zlákání glosuje Meyrink s lehkostí a nevtíravým vtipem, což čtenáře, zejména toho, který má podobné zkušenosti, určitě pobaví.
Meyrink, tak jako mnoho mystiků v jeho době, se snažil o sjednocení různých náboženství a filozofií. Podstatou této práce je srovnávání dostupných pramenů s Biblí. Tyto snahy dokumentují, jak hluboce byli lidé okolo Meyrinka ovlivnění křesťanstvím a aniž si to plně uvědomují současní ateisté, dostalo se i jim pod kůži společně s výchovou a kulturou, které je obklopuje. Snahy o sjednocení můžeme vnímat také jako omlouvání si odklonu od hodnot, které od mládí podvědomě respektujeme.
Pro Gustava Meyrinka je to však období objevování a tápání. On a jeho přátelé se setkávají s Bhagavadgítou a musejí si na vše přijít sami, zatímco dnešní čtenář může čerpat z mnoha poznámek a komentářů. To samé můžeme najít ve vzpomínkách Karla Weinfurtera, českého mystika, který patřil ke kruhu Gustava Meyrinka. Hledání v obrovském chaosu různých škol měly společné.
Součástí knihy je rozsáhlý doslov Evy Markvartové, který může hodně osvětlit čtenářům, kteří nejsou s životem a dílem tohoto autor seznámeni. Určitě jím nepohrdnou ani ti zkušenější, rádi využijí příležitost si některá fakta zopakovat a oživit.
Kniha, přes poměrně obtížné téma, zůstává velmi čtivou, na Meyrinkově stylu lze poznat jeho bohaté zkušenosti s prozaickou formou a přehled, který si dokázal autor udělat v tak složité a špatně klasifikovatelné problematice, jakou je mystika.
Název: Proměna krve
Autor: Gustav Meyrink
Nakladatel: Malvern
Překlad: Václav Ondráček
Stran: 128
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.