
Hédonismus je filozofické učení o slasti jako hlavním motivu lidského jednání, ale jaký příběh přináší kniha Hédonista, která vyšla v Pointě s esteticky dokonalou obálkou mladému autorovi Robertovi Macků? V anotaci se uvádí, že hlavní hrdina je vtažen do hry „Zření“ vymyšlené geniálním psychologem, která posouvá hráče k odhalení vlastního Já. V prvním okamžiku jsem si představila Michaela Douglase bojujícího v americkém filmu Hra o svůj život. Ale to bylo v Americe, jaké hry se hrají u nás, máme možnost zjistit právě z Hédonisty.
Příběh nás přivádí do Brna, kde probíhá hra řízená psychicky narušeným jedincem manipulujícím hráči prostřednictvím fyzické bolesti, ponižování a psychického nátlaku. Hráči jsou vesměs inteligentní příslušníci mladé generace, kteří hledají odpovědi na to, kdo a jací jsou. A dalšími důvody, proč na tuto hru přistupují, jsou podle mého názoru nuda a absence existenčních starostí. Hlavní hrdina se při „Zření“ seznámí s tajemnou dívkou, která ho zaujme natolik, že ve chvíli, kdy dívka náhle zmizí, neváhá ani chvilku a rozhodne se ji najít a pomoci jí. Prostřednictvím této problémové dívky pak porozumí lépe sám sobě.
Nedalo mi to. Jak jsem reálně mohl Meluzíně pomoct? Jak? Co vlastně budu dělat, až ji najdu? Co člověk potřebuje, když je v úzkých? Vzpomínal jsem na doby, kdy jsem já potřeboval psychickou podporu. Člověk je v tu chvíli tak osamělý, nepochopený a druzí se stávají spíše přítěží než podporou. Jen málokdo umí doopravdy pomoct. Chce to hodně sebezapření a empatie. Naše problémy jsou jen naším údělem. (Macků, R. (2020). Hédonista. Ed. V. Minsterová, Praha: Pointa Publishing s.r.o., s. 133).
Autor má příběh velmi dobře promyšlený, věrohodnosti vyprávění napomáhá i to, že je napsán v „ich formě“. Při čtení jsem vnímala jeho snahu o „vypilování“ textu, ale zvláštní slovní obraty, které autor používá zejména v dialozích, někdy trochu „tahaly za uši“.
Z textu je také znát, že je autor přemýšlivý, rád filozofuje, rozebírá a předkládá čtenáři své nejniternější pocity. Pokud čtenář nad autorovými úvahami dumá, potřebuje čas na to, aby je vnitřně zpracoval, takže nejde knihu přečíst jedním dechem jako nějakou oddechovku. Autorovy úvahy zpomalují děj, hutný tok myšlenek, někdy pozoruhodných, jindy méně, způsobuje, že čtenář průběžně knihu odkládá stranou, nechává si ji „projít“ hlavou a vrací se k ní až po čase. Napětí, nutící co nejrychleji zjistit, jak to vlastně dopadne, tak jak tomu bylo třeba u zmiňovaného filmu Hra, jsem v knize pociťovala jen minimálně. A zřejmě mi v příběhu unikla výraznější souvislost s hédonismem, očekávala bych, že v případě hédonismu by mělo docházet k poznávání vlastního Já méně drastickými prostředky.
Knihu bych doporučila k přečtení a zamyšlení, neočekávejme však detektivní thriller, který nás nenechá v klidu, Hédonista je psychologický román ze současnosti s filozofickým přesahem. Je vhodný spíše pro čtenáře s otrlejší náturou, některé scény jsou poměrně drsné. Kniha bude blízká zejména mladším čtenářům, kteří pravděpodobně mají podobný náhled na svět jako hlavní hrdina, ovšem i pro střední generaci může být porozumění myšlení současných třicátníků inspirativní, a možná právě díky této knize i lépe pochopitelné.
Název knihy: Hédonista
Autor: Robert Macků
Nakladatelství: Pointa Publishing s.r.o.
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 280
ISBN: 978-80-7650-271-0