Komiksy: Matt Groening – Velká zlobivá kniha Barta Simpsona
- Vytvořeno 23. 5. 2017 2:00
- Autor: Marta Šimečková
Fenomén jménem Simpsonovi je v komiksovém světě jako doma. Českým čtenářům bublinové příběhy se žlutou rodinkou v hlavní roli servíruje už řadu let nakladatelství Crew, a to hned v několika formách – vedle klasických sešitů to jsou i speciální souhrnná vydání, mezi nimi mj. čarodějnické speciály. K těmto souborům patří i Velká zlobivá kniha Barta Simpsona, která je zaměřena na největšího rošťáka všech dob.
Jde o druhou knihu v pořadí, jež obsahuje čtyři sešity z časopisů o Bartu Simpsonovi (první pod názvem Velká kniha Barta Simpsona byla vydána roku 2015). Jsou v ní poprvé v jednom svazku představena jednotlivá čísla z roku 2014, konkrétně: Bart Simpson: Postrach společnosti (č. 1), Skokan roku (č. 2), Tajuplný kluk (č. 3) a Malý rošťák (č. 4).
Kniha je nabitá příběhy – vedle těch delších jsou to někdy krátké epizodky, např. o 24 hodinách v životě Ralpha Wigguma nebo o prvním únosu pozemšťana provedeném malým Kangem a Kodosem. Oproti jiným simpsonovským sériím jsou tu upozaděny různorodé drobnosti (např. vtipné reklamy, které jsou tu nahrazeny skutečnými upoutávkami na předplatné vybraných komiksů z produkce nakladatelství Crew). Z těchto doplňků tu nalezneme jedině stránku komických rébusů.
Komika je tu postavena na základních kamenech simpsonovského vesmíru – charaktery postav zůstávají nezměněny (jen v prvním příběhu může překvapit skutečnost, že Bart stojí na straně zákona a že jeho společníkem je jinak jím opovrhovaný šprt Martin), stejně tak vztahy mezi nimi a způsob jazykového vyjádření, jež je pramenem jazykové komiky (srov. např. Bartovu nespisovnou mluvu oproti spisovně se vyjadřujícímu Martinovi, používajícímu dokonce i knižní výrazy jako přehršel, dál třebas svérázný způsob vyjadřování školníka Willieho vykazující řadu znaků slezského nářečí, např. bo, buty ‚boty‘, fajný). Zápletky jsou jednoduché, zpravidla málo uvěřitelné a přitažené za vlasy. Příběhy vynikají různorodostí, někdy až exotičností zpracovaného tématu. Pracuje se tu s detektivními postupy, prvky žánru sci-fi nebo parodií na superhrdinské příběhy.
Jde o veselou snůšku rozmanitých příhod, která vám zaručí, že se při čtení nebudete nudit. Musím říct, že jsem se u knihy vcelku pobavila (na rozdíl od některých jiných simpsonovských komiksů, které už jen přežívaly z dřívější slávy a zpracovávaly staré náměty s použitím klišovitých frází). Může za to snad i vtipná hra s detaily, např. v prvním à la kovbojském příběhu to je vyznačení místa pro vozíčkáře před dobovým salónem za pomoci novodobé značky pro vyhrazené parkování. V simpsonovských komiksech bývá do textu při překladu mnohdy zaneseno i několik českých reálií; v tomto případě byla tato metoda použita jednou, a to v případě uvedení již poněkud obehrané (a v současnosti do zapomenutí upadající) dvojice Evy a Vaška.
Bohužel podobně jako v jiných simpsonovských komiksech ani zde nebyla provedena svědomitá jazyková korektura. Chybováno je hlavně v kladení interpunkčních znamének, srov. pár příkladů: „To je ta co vypadá jako Willy“ (s. 59), „Dokonce těžší, než si pamatovat, že mám dýchat“ (s. 60), „Druhé místo získává Líza Simpsonová za ignorování hladiny cholesterolu při svém pokusu a protože nejspíš utratí…“ (s. 75). Opakovaně také schází mezera za třemi tečkami, např. na s. 7 nebo 8.
Velkou zlobivou knihu Barta Simpsona doporučuji všem fanouškům springfieldské rodinky, zvláště těm, kteří fandí malému raubíři s prořízlou pusou a problémy s dobrým chováním. Jde o vděčnou oddechovku, která vám může ukrátit dlouhou chvíli a třeba i rozesmát.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...