Recenze: Knihy pro děti a mládež

Číslicové pohádky

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Pokud vás a především vaše děti zajímá, jak dopadne naplněná touha Sešitu a Tužky po děťátku, tak právě vám je určena kniha Číslicové pohádky.


knihaAutorkou knihy je Eva Bešťáková (nar. 1932), která v anotaci slibuje, že „děti se v knize hravou formou pomocí jednoduchých textů doplněných úkoly seznámí s číslicemi a se základy počítání". Pojďme se tedy podívat na to, jak se přání a záměr autorce podařilo realizovat.

Než budeme pokračovat dál, dovolil bych si udělat lexikografickou odbočku a uvedl rozdíl mezi číslicí a číslem. Číslicí rozumějme symbol, kterým zapisujeme číslo, např. číslo sedm zapisujeme v desítkové soustavě symbolem 7, Římané by to udělali symbolem VII a Židé זּ. Číslo je pak abstraktním objektem užívaným pro vyjádření množství nebo pořadí.

Kniha, jak ze samotného názvu vyplývá, přináší dětem předškolního věku a prvňáčkům soubor pohádek o číslicích, číslech a počítání. Knihu autorka rozdělila do deseti kapitol, každá kapitola je věnována příslušné číslici od 1 do 10. Kapitola je navíc rozdělena na dvě části − podkapitoly. V první části kapitoly jsou malí čtenáři seznámeni pomocí jednoduchého příběhu s příslušnou číslicí, a navíc obsahuje pro děti jednoduché úkoly. Druhá část kapitoly je věnována pohádce o dané číslici. Tento formát autorka drží v rámci celé knihy. Spojovací nitkou je škola pro číslice a učitel pan Počítadlo. Toto téma se line celou knihou a zavdává celé řadě příběhů.

Pokud vaše děti rády počítají, a tím myslím cokoli a kdykoli, a k tomu si potrpí na pohádky, tak je kniha zaujme. Jednotlivé příběhy jsou doplněny příjemnými ilustracemi Vlasty Baránkové. Protože nic (krom Boha) není dokonalé, tak ani této knize se nevyhnula chyba. Ale chyba je to pěkná a zábavná.

Knihu mohu pro vaše zvídavá dítka doporučit.

Knihu Číslicové pohádky vydalo nakladatelství Knižní klub

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení