Komiksy

Vrána

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
Komiksy
Vytvořeno 12. 9. 2015 3:00
Autor: Andrea Komárková
il

„Román v obrazech“, tak je označováno dílo spisovatele Jamese O´Barra Vrána. Příběh, do kterého nás autor vtahuje, byl napsán na motivy skutečné události z O´Barrova života – situace, ze které vystoupil dle vlastních slov jako viník, jej odvedla do světa tuše a obrazů krajin, kde hledal vykoupení.


knihaA právě zde vzniká Vrána a v ní navěky vyjádřená bolest a touha po lásce, které ho provázely, postupně se vstřebávaly a dostaly až k pocitu odpuštění.

Tento černobílý komiks je rozdělen na čtyři části. Kromě rozhovorů a myšlenek v něm najdeme také básně a texty slavných básníků či kapel, jako je například Joy Division, Arthur Rimbaud nebo Baudelaire. Byla to hlavně hudba, která autora při tvorbě této „komiksové terapie“ doprovázela.

Hlavní událostí je smrt dvou lidí – Shelly a Erika. V případě Jamese zemřela „pouze“ jeho přítelkyně, ale on sám se „vtělil“ do podoby zrůdy. Od toho jméno Erik (Fantom opery). Shelly získala své jméno podle Mary Shelleyové (Frankenstein).

Příběh začíná Erikovým návratem do světa živých, kde se hodlá pomstít za vlastní, ale hlavně za Shellyinu smrt. Je to rok, co se tak stalo, a on se postupně dostává ke všem, kteří se na hrůzné události podíleli, a vyřizuje účty.

Vedlejší dějovou linií je setkání Erika a malé holčičky jménem Sherry, jejíž matka se o ni prakticky nestará a raději se oddává drogám. Erik se jim oběma snaží pomoci, aby k sobě zpět našly cestu.

Na řadu přicházejí útržky vzpomínek na dobu, kdy byl on i Shelly naživu. Zaznamenány jsou vtipné i vážné situace. Někdy není potřeba mluvit, protože kresby řeknou vše, co je potřeba. A tak to není pouze v případě líčení jejich vztahu, ale i emocí, které Erik v průběhu děje prožívá.

Smrt, jež oba potkala, byla skutečně tragická. Stalo se tak v jejich autě. Erik vyšel ven a narazil na gang, jehož členové mu prostřelili hlavu a poté znásilnili a zabili Shelly. V nemocnici se Erika snažili zachránit, ale nepodařilo se jim to. V tu chvíli k mladíkovi promlouvá Vrána. Její jméno Erik zvolá, když u jeho postele sedí kapitán Hook a soucítí s tím, co se mu stalo. Tragičnost nešla ruku v ruce jen se samotným komiksem. Svou přítomnost projevila i při natáčení filmového zpracování, při kterém zemřel Brandon Lee, představitel hlavní role.

Vrána vystupuje jako Erikův přítel, který se zjevuje v těžkých chvílích plných vzpomínek. Vždy je jejím hlasem varován, aby se raději na nic z toho nedíval. Neposlechne. Přilétá v závěru, aby mu vysvětlila, že je třeba odpustit především sám sobě, a teprve potom lze odejít z prostoru mezi světem živých a mrtvých.

Otevřete-li O´Barrovu knihu a dovolíte, aby se vás dotkly kresby, výkřiky i tichá slova uvnitř skrytá, setkáte se s naprosto nezaměnitelným pohledem na lásku. Lásku, která křičí děsivou silou a odmítá se vyrvat z náruče života i po smrti. Takový cit zde není jen symbolem čistoty, ale také utrpení a pomsty, který je s trpělivostí a vírou pečlivě vkládán do vašich emocí a nepustí se, dokud nedojdete odpuštění.

Pokud jste ale zapřísáhlými realisty a odmítáte otevřít svému srdci a své duši vstup do nadpřirozena, kde se mrtví dovedou vrátit na svět, kde slova jsou víc než pouhým obsahem komiksových bublin a hlavně, jestli se vaše oko nerado upírá k ponurým příběhům s dějem téměř bez úsměvu, raději odvraťte svůj zrak a knihu ponechejte vlastnímu osudu.

O'BARR, James. Vrána. 1. české vyd. Praha: Martin Trojan - 3-JAN, 2013, [104] s. ISBN 978-80-86839-73-8.