Anglická autorka Lucy Doncasterová a publicista Andrew Holland se snaží ve své nejnovější knize Největší záhady světa přijít na kloub záhadným zmizením, paranormálním silám, medicínským divům i zvláštnostem přírody. Jejich zjištění, založená podle slov autorů především na nejnovějších vědeckých zjištěních, jsou mnohdy velice překvapivá až šokující.
Concasterová a Holland poukazují na to, že některé jevy a skutečnosti odporují jednoduchému a jasnému výkladu, ačkoliv se je snažily a snaží rozluštit nejinteligentnější hlavy světa. Autoři se řadí do zástupu nepřeberného množství lovců a luštitelů záhad, kteří se snaží přijít na kloub (úspěšně i neúspěšně) nejrůznějším záhadám a tajemstvím světa.
V knize se například dozvíte o záhadném zmizení slavné autorky detektivek Agathy Christie, přečtete si o ztraceném světu Máyů a Aztéků nebo zjistíte, jak to bylo se sestavováním horoskopů pro nacistického vůdce Adolfa Hitlera.
Autoři se v knize rovněž pokouší odpovědět na otázky, jak vysvětlit okultní a věštecké schopnosti jasnovidců a šamanů, dokonalost mayského kalendáře a „moderních“ vynálezů starobylých kultur. Také se zabývají záhadou mimozemských civilizací, zvláštnostmi přírody i tajemnými náboženskými jevy.
Zajímáte-li se o záhadné a tajemné osoby, příhody či úkazy a pídíte-li se po tom, co za nimi vlastně vězí, kniha Největší záhady světa vám může na některé ze zapeklitých otázek odpovědět. Možná budete mile překvapeni, ale i zaskočeni a šokováni, co vám tato kniha všechno řekne.
Pro zajímavost: autoři knihy se zabývají také jednou prazvláštní záhadou z literárního světa. Týká se slavné anglické autorky kriminálních a detektivních příběhů Agathy Christie. Na závěr vám předkládám ukázku týkající se jejího tajemného zmizení:
Christie zmizela pátečního večera 3. prosince 1926. Když se policie jejího manžela Archieho dotazovala na alibi, musel přiznat, že víkend strávil s milenkou. Tato informace přivedla vyšetřující k podezření, že mohl mít motiv pro vraždu nebo že si spisovatelka sama sáhla na život.
Okamžitě bylo zahájeno rozsáhlé pátrání a příštího dne byl objeven její opuštěný automobil, ve kterém se našlo roztroušené oblečení a osobní věci spisovatelky. Vůz se nalézal v blízkosti lomu u jezera. To podpořilo podezření, že Agatha Christie spáchala sebevraždu. Nahrával tomu i fakt, že toto jezero se v jednom jejím románu stalo dějištěm utopení.
Policie proto nechala jezero prohledat, ale nic nenašla. Potom rozšířila pátrání i na sousední okruh této části venkova za účasti několika tisíc dobrovolníků. Ani takto široké pátrání však nepřineslo úspěch.
Po několika dnech vyplněných horlivou aktivitou tisku byla Christie poznána živá a zdravá v jedněch yorkshirských lázních, kde se inkognito ubytovala. Podle oficiálního vysvětlení trpěla ztrátou paměti následkem úmrtí své matky. Znělo to ale spíš jako výmluva než jako skutečná příčina jejího zmizení a veřejnost zůstala v pochybnostech.
Knihu Největší záhady světa vydalo nakladatelství Alpress