
Náročný den v práci? Kolegové, kteří nepřestávají mluvit? Příliš hlučný večírek či rodinná oslava? Vyčerpávající konflikty? Prezentace před publikem? A vy potřebujete utéct do samoty a zároveň to považujete za špatné, protože vaši extrovertní kolegové čas strávený o samotě nepotřebují? Právě pro vás je určena kniha Síla introvertů od vědkyně a manažerky Sylvii Löhken, která vás naučí být spokojeni sami se sebou a rychleji nabíjet svou energii, protože introverze je i přes její špatný mediální obraz báječná a pro lidstvo důležitá.
Kniha se zabývá silnými stránkami introvertů a učí, jak odstranit bariéry v komunikaci s druhými i sebou samými. Učí uvědomovat si své silné stránky a přednosti, jako například schopnost naslouchat, analytické myšlení, nezávislost, soustředěnost a vytrvalost. Klidnější povahy získají přečtením knihy Síla introvertů návod, jak navazovat kontakty, jednat s druhými a vážit si sebe samých.
Síla introvertů obsahuje řadu praktických pouček a rad, jak si svůj život zpříjemnit. Zatímco podobně laděný bestseller Ticho od Susan Caine se zakládá na řadě vědeckých studií a díky níž se naučíte svou introverzi milovat, Síla introvertů vám naopak ukáže, jak svůj potenciál plně využívat a nalézt svůj klid. V knize naleznete spoustu zajímavých tipů a rad, jak být více spokojeni sami se sebou i se vztahy ve vašem okolí. A to je rozhodně výhra.
Kniha je zajímavá. Dobře se čte, i když jazykově není příliš náročná. Je komplexní a užitečná. Občas ale trošku autorka přehání a nevybírá si zrovna nejlepší příklady. Možná je to jen ale způsob, jak čtenáře probrat a vynutit si jejich pozornost. Ale na celé knize je to jen drobný detail, který mi vadil. Nezáleží na něm tolik, protože důležitější je smysl knihy. A to naučit se vážit sami sebe a využívat své přednosti.
Kniha Síla introvertů patří mezi další příručky, které učí lidstvo vážit si introverze. A těchto knih bude určitě přibývat, což je jedině dobře. Jsem hloubavější povahy, a cítím se proto v menšině. Občas mám pocit, že mi mí extrovertní přátele nerozumí, ale to jen proto, že komunikujeme na jiné hladině. Nevadí. Vím, kde jsou mé silné stránky a umím jich využívat. A rozhodně si nemyslím, že je introverze špatná, vlastně ji považuji za svou přednost. Díky ní jsem úžasná. A vy také.
Ukázka z knihy:
Překážka 1: Strach
Strach je opravdu silný impulz a i v mozku sídlí tam, kde může působit obzvláště výrazně – v hlubokých partiích, limbickém systému a amygdale. Odtud má snadný přístup k našemu podvědomí. Této překážce se budeme věnovat o něco podrobněji, protože je tou, která vás může blokovat nejvýrazněji a nejtrvaleji.
Strach přitom nemusí být nutně něčím špatným. Přiměřená míra strachu nás chrání před tím, abychom dělali nepromyšlené a unáhlené věci – například bychom jako neplavec skočili z prkna do vody. Chrání nás také před riziky, která jsou pro nás nepřehledná – například vrhnout se z mostu do hlubiny, když jedinou jistotou je nám gumové lano uvázané ke kotníkům. Stručně řečeno, ve vhodných situacích je strach zárukou přežití.
(LÖHKEN, Silvia. Síla introvertů. Praha: Grada, 2013. s. 61.)
Knihu Síla introvertů vydalo nakladatelství Grada