
Stověžatá. Matka měst ležící v srdci Evropy, půvabná... přívlastky, které zdobí Prahu, jsou nesčetné. Kdyby měly pražské ulice spočítat stopy návštěvníků obdivujících její krásy a půvaby, zřejmě by zaplnily miliony stránek. Lidé sem přijíždějí z různých důvodů – navštívit památky, proniknout do tajů historie, zhlédnout představení v divadle, zažít romantiku... V knize Praha temná a tajemná Michaela Borovičky je však čtenář svědkem jiného výletu. Nabízí se jedinečná příležitost navštívit tajemná zákoutí a odhalit temnější stránky historie našeho hlavního města.
Publikace je členěna do osmi kapitol podle jednotlivých ponurých témat. Jsou jimi výpovědi slavných osobností, smrt a hřbitovy, povodně a požáry, zločiny, prostituce, osudy Židů, mystičnost Prahy a svobodné zednářství. Každá kapitola pak napříč dějinami zachycuje ony chmurné šmouhy na tváři slavného evropského města. Není účelem Prahu pošpinit, ale ukázat i z druhé stránky.
Kniha na úvod nabízí výpovědi známých osobností, mj. Alberta Einsteina nebo Alberta Camuse, které svědectví o Praze přímo pobouřilo. Čtenář má dále možnost jít po stopách různých způsobů pohřbívání od pravěku až po novověk. V kapitole o povodních může být až udiven, jak často se tento živel (nejen) Prahou prohnal a co vše způsobil. Autor jde do podrobností, jako je míra poškození Karlova mostu nebo v 18. století "utopený" anděl ze sousoší svatého Václava, který byl nalezen až v roce 2004. Neméně zajímavá je pasáž o žhářské činnosti nařízené králem Ludvíkem XIV. za vlády Habsburků. Zřejmě nejkrutější je kapitola nazvaná Zločin a trest. V ní čtenář prochází nejznámějšími popravišti, dovídá se různé nevábné detaily spojené s popravami a také se dočte o "nesnázích" nejznámějšího kata Mydláře při samotných popravách. To jsou jenom perličky z celé plejády podobných perel temné historie.
Samotný text kapitol je doplněn poezií či citacemi z děl jiných autorů a také proložen graficky odlišenými kratšími pasážemi, jež nabízejí zajímavosti související s daným tématem. Někdy mají charakter věcného doplnění (např. informace o prvním filmu pojednávajícím o pražském golemovi), jindy mají povahu bulvárních vsuvek (např. osud hlav po popravě českých stavů na Staroměstském náměstí nebo falšování mečů kata Mydláře).
Autor sám svou knihu nazývá neturistickým průvodcem. Proto volí pro své výpravy do podsvětí a odlehlých koutů popularizující, odlehčený a čtivý styl, přičemž však vychází z četných historických, uměleckých i jiných pramenů. Nezapře v sobě publicistu, který má na svém kontě další tituly zaměřené na české dějiny či osobnosti, např. Kauza Karel Havlíček Borovský (1998), Tajné dějiny zednářských lóží (2002), Velké dějiny zemí Koruny české - Cestovatelství (2010) aj.
Praha temná a tajemná je oddychovou četbou, při níž se však dech často tají. Určitě je zajímavým doplňkem knihovny a dobrým pomocníkem pro odlehčení učiva dějepisu. Přináší mnoho zajímavostí a pikantních informací, o kterých se běžně nemluví. Kniha je velice zajímavě graficky upravená a ilustrovaná. Obrazový doprovod Jindřicha Janíčka mistrně podtrhuje ponurost a tajemnost obsahu díla.
Ukázka:
Když vypukl oheň, židovské ghetto hořelo jako věchet slámy. Domy zde byly natlačené jeden na druhý, často ještě dřevěné. Ve dnech 16. a 17. května 1754 se Židovské město opět proměnilo ve spáleniště. Tentokrát však požár nebyl dílem neopatrnosti, ale zlé vůle jisté poběhlice, zchátralé a zpustlé ženy Marty, jež za svůj podlý čin měla být sťata a její mrtvé tělo pak svěřeno ohni hranice. Odvolala se prý k panovnici. Jak pochodila, nevíme. (str. 84)