Hanif Kureishi
- Medailonky
- Vytvořeno 9. 8. 2009 1:00
- Autor: Hana Moualla
Hanif Kureishi spolupracuje dlouhodobě s vydavatelstvím Faber and Faber. V roce 1981 získal cenu George Divine Award za svoji hru Outskirts a v roce 1982 začal pracovat pro Royal Court Theathre. V roce 1984 byl nominován na Oscara (Academy Award) za scénář My beautiful Laundrette (Má krásná pradlenka). Scénář získal cenu newyorských filmových kritiků. Film režíroval Stephen Frears. Jde o příběh homosexuálního britsko-pákistánského chlapce vyrůstajícího v 80. letech 20. století v Londýně. Následovaly scénáře k Sammy and Rosie Get Laid (1987) a London Kills Me (1991). Kniha Buddha z předměstí (The Buddha of Suburbia) získala v roce 1990 prestižní cenu Whitbread Award za nejlepší románovou prvotinu a v podobě televizního seriálu ji uvedla britská televizní stanice BBC v roce 1993. V ČR vyšla kniha v roce 1996. Další novelou byla kniha The Black Album publikovaná v roce 1995. Ve spolupráci s Johnem Savagem vydal knihu The Faber Book of Pop také v roce 1995. Následovala sbírka povídek Love in a Blue Time v roce 1997. Jedna z jeho povídek My Son the Fanatic byla předlohou pro film, který byl zanedlouho poté natočen.
Třetím a velmi diskutovaným románem byla kniha Intimacy, která se vydání dočkala v roce 1998 (v ČR v roce 2000, Odeon). Nosným prvkem příběhu je skutečnost, že se otec dvou dětí rozhodne svoji rodinu opustit a už se nevrátit. Kniha obsahuje autobiografické prvky (autor řešil tuto situaci ve svém životě také). Příběh je plný skrytých emocí, otevřené sexuality a může být určitou formou obžaloby západní společnosti, kde je individualismus hlavní hodnotou společnosti (více viz recenze knihy Intimacy). V letech 2000 až 2001 byl román volně adaptován do filmové podoby. Film Intimacy, česky Intimita, režírovaný Patricem Chéreauem, sklízel úspěchy například na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu, kde získal Zlatého medvěda za Nejlepší film. Stříbrný medvěd putoval do rukou Kerry Foxové, která zvítězila v kategorii Nejlepší herečka. Také tento film byl velice kontroverzní, zejména kvůli otevřeným sexuálním scénám.
V roce 1999 měla v Královském národním divadle premiéru jeho hra Sleep with Me. Druhá sbírka povídek vydaná v roce 2000 pod názvem Midnight All Day byla následována další novelou Gabrielův dar (Gabriel´s Gift) v roce 2001. V ČR vyšly v roce 2008 v nakladatelství Mladá Fronta. Sbírky esejí The Body and Seven Stories a Dreaming and Scheming publikoval Hanif Kureishi v roce 2002.
V roce 2003 převedl Kureishiho drama Matka (The Mother) do filmové podoby Roger Michell. V dramatu jsou zobrazeny mezigenerační vztahy, ovšem z jiného úhlu, než jak běžně vídáme - postarší žena totiž svede přítele svojí 30-leté dcery. Drama získalo první cenu v sekci Director’s Fortnight (Čtrnáct dní režisérů) na Filmovém festivalu v Cannes. V hlavních rolích se představili: Anne Reid (matka), Daniel Craig (více najdete na www.imdb.com/title/tt0323298/.
V roce 2005 vydává autor The Word and the Bomb, sbírku zamyšlení o vztahu islámu a západní kultury. Následující rok byl rokem další spolupráce s režisérem Rogerem Michellem, kdy společně vyprodukovali dle Kureishiho scénáře pod názvem Venus stejnojmenný film. V hlavní roli starého muže konfrontujícího svoje milostné touhy s neúprosně odbíjejícími hodinami konce života se objevil Peter O´Toole a byl nominován za tuto roli na cenu Golden Globe a na Academy Award. Více na www.cbc.ca/arts/film/venus.html.
V roce 2008 byl vydán Kureishiho román Something to Tell You. Hanif Kureishi získal také ocenění the Chevalier de l´Ordre des Arts et des Lettres.
Autor zřejmě již od dětství čelil určitým situacím, které smíšené rodiny potkávají. Rasové otázky, nacionalismus, imigrace a lidská sexualita jdou ruku v ruce s jakousi sebereflexí a obžalobou hodnot západní kultury. V dnešní době považuji všechny tyto vlivy za ještě výraznější než dříve, a proto si myslím, že Hanif Kureishi je autor, který může hodně říci lidem, kteří o dnešním světě přemýšlí a hledají rovnováhu, srovnávají kultury a také mužské a ženské světy jako takové.
Seznam autorových děl:
Romány, povídky:
1990 The Buddha of Suburbia. London: Faber and Faber.
1995 The Black Album. London: Faber and Faber.
1997 Love in a Blue Time London: Faber and Faber.
1998 Intimacy. London: Faber and Faber.
1999 Midnight All Day. London: Faber and Faber.
2001 Gabriel's Gift. London: Faber and Faber.
2003 The Body. London: Faber and Faber.
2008 Something to Tell You. London: Faber and Faber.
Hry, scénáře:
1985 My Beautiful Laundrette
1987 Sammy and Rosie Get Laid
1988 Sammy and Rosie Get Laid. London: Faber and Faber.
1991 London Kills Me. London: Faber and Faber.
1993 The Buddha of Suburbia (television miniseries, based on the novel)
1996 My Beautiful Laundrette and other writings. London: Faber and Faber.
1997 My Son The Fanatic. London: Faber and Faber.
1999 Mauvaise passe (aka The Escort, aka The Wrong Blonde) (with Michel Blanc)
1999 Hanif Kureishi Plays One. London: Faber and Faber.
1999 Sleep With Me. London: Faber and Faber.
2002 Collected Screenplays Volume I. London: Faber and Faber.
2003 The "Mother". London: Faber and Faber.
2003 The God of Small Tales (short) (with Akram Khan)
2007 Weddings and Beheadings (2007)
2007 Venus. London: Faber and Faber.
2009 The Black Album (adapted from the novel). London: Faber and Faber. 2
Zdroj obrázků: www.hanifkureishi.com/
Čtěte také:
Hanif Kureishi – Intimacy
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...