Recenze knih

Budete spolu v dobré i zlém, dokud vás smrt nerozdělí

Jednou mi někdo říkal, že svatby musíte buď milovat, nebo nenávidět. Ačkoliv si už nepamatuji, kdo to byl, jedno vím jistě – neměl pravdu. Proč? Protože na každé svatbě si můžete užít zábavu, potkat nové lidi, přijít na jiné myšlenky. Jasně, najdou se výjimky v podobě fiaska, ale na ty teď nemysleme. Díky Lucii Macháčkové, známé stand-up komičce, se můžete ponořit do historek týkající se svatebního veselí a upřímně se zasmát.

Číst dál: Budete spolu v dobré i zlém, dokud vás smrt nerozdělí

Kopretina v rukou vikinga

5

Naomi přijíždí do městečka Knockemout za svým identickým dvojčetem. Místo přivítání se jí dostane odcizení auta i veškerých financí a zlodějem není nikdo jiný než její vypečená sestřička. Aby toho nebylo málo, zanechá po sobě bez jakýchkoliv informací jedenáctiletou dceru a také všeobecnou nenávist, kterou mají tendenci obyvatelé města přenášet na nevinnou Naomi. Ta sama má už tak starostí dost – utekla od oltáře a má pocit, že její život se propadá na samé dno té nejhlubší propasti. Při příjezdu do města se navíc setká s absolutně nevrlým a nedůstojným chlápkem Knoxem, jehož vikingské vzezření ji dostává do kolen.

Číst dál: Kopretina v rukou vikinga

Ledové tání na scéně

5

Asi každého, kdo se podívá na obálku aktuálně tolik propagované romance Na ledě, napadne film Ledové ostří (hokejista, který z nouze začne krasobruslit a krasobruslařka, s kterou žádný partner nevydrží a která touží po olympiádě). Ledové ostří je prostě klasika a je otázkou, zda se autorka nevydala na příliš tenký led. Pojďme to zjistit.

Číst dál: Ledové tání na scéně

Prožijte úchvatnou cestu s Koumenem a Meďanem

5

Snad každý z nás někdy zatoužil cestovat do nepoznaných světů nebo na neznámou planetu. Dva pohádkoví kamarádi Meďan a Koumen to dokázali prostřednictvím svého Fofrováku. Autor Josef Beneš vytvořil krásný pohádkový svět, kde – jak to v pohádkách, byť moderních bývá – hlavní roli hraje přátelství a čistá duše vítězí nad všemi zlouny a nafoukanci. Knížka Meďan a Koumen na planetě pupkáčů, první ze série Meďana a Koumena, otevírá dětem dveře do světa fantazie a bláznivých dobrodružství.

Číst dál: Prožijte úchvatnou cestu s Koumenem a Meďanem

Kouzla z celého světa

Dětská fantazie je bezbřehá. Dokáže vymyslet kouzelné světy, neuvěřitelné tvory a zároveň dokáže uvěřit mnohému, co už dospělí zapomněli. Naštěstí existují autoři, kteří nezapomněli na tuto dětskou kouzelnou vlastnost a umí vytvářet takové světy dál. Kniha Laury Sampson Čarovné pohádky je jednou z nich. V České republice ji vydalo nakladatelství Albatros.

Číst dál: Kouzla z celého světa

Mnohokluk opět putuje vesmíry

Lucie Hlavinková po úspěšném prvním dílu Mnohokluk přichází s volným pokračováním. Čtenáři se opět setkají s Adamem a jeho kamarádkou Theou. Tito dva hlavní hrdinové se vydají, jak už sám název napovídá, na výpravu, jejímž cílem je zachránit dvojčata, s nimiž se setkali při svém prvním vesmírném putování.

Číst dál: Mnohokluk opět putuje vesmíry

Dobrodružná sci-fi (nejen) pro kluky

5

Lucie Hlavinková je zavedená česká spisovatelka, která píše knihy nejen pro dospělé (zejména romány na historická témata), ale i pro mladé. Po úspěšné sérii Sesterstvo přichází s prvním dílem knižní řady Mnohokluk zaměřené zejména na chlapce, ale předpokládám, že po ní sáhne i nejedna dívka.

Číst dál: Dobrodružná sci-fi (nejen) pro kluky

Letmý sníh Pavla Vilikovského

5

Slovenský spisovatel Pavel Vilikovský je sice už několik let po smrti, zanechal však za sebou mnoho zajímavých děl. Některá byla přeložena do českého jazyka, ale čeští čtenáři se s nimi mohli seznámit i ve slovenštině. Nakladatelství Druhé město vydalo knihu Letmý sníh z roku 2014 v překladu Lubomíra Machaly.

Číst dál: Letmý sníh Pavla Vilikovského

Meg Masonová: Trýzeň a touha

Jeden z největších spisovatelských talentů je umění popsat duševní nemoc. Kombinaci trýzní a tužeb. Meg Masonová to parádně předvedla ve své knize, kde se velmi snadno sžijeme se čtyřicetiletou online redaktorkou a ženou se skomírajícím manželstvím. Mimo jiné i proto, že její duši svírají démoni. Strachy, záchvaty, smutky. Ale i tužby a radosti. Chtění být nějaká a nemožnost se k té radosti dostat. Je to nemoc, které nikdo moc nerozumí, lékaři léčí jen cosi povrchního a Marta jde životem dál. S myšlenkou, že vlastně je celá divná ona, a když jí léky nepomáhají, tak je to zase jen její problém. A my tento život žijeme s ní. V náznacích, které patří ke skvostům v knize, se ohlížíme do jejího mládí, dětství i do chvil, kdy byla neskonale šťastná.

Číst dál: Meg Masonová: Trýzeň a touha

Romeo a Julie padesátých let

Téma kolektivizace v padesátých letech se už v poslední době v literatuře příliš neobjevuje, pokud ano, bývá součástí rodinných kronik, protože tam se mu spisovatelé málokdy dokážou vyhnout. Výjimkou je novela Štěstí, kterou napsal Martin Fahrner. Nejde o příliš známého autora, který by se mohl chlubit bohatým dílem, ale jeho kniha stojí za pozornost.

Číst dál: Romeo a Julie padesátých let

Neklasická detektivka z alternativní reality

5

Leoš Kyša protentokrát opustil své alter ego František Kotleta, který je mezi čtenáři znám jako populární spisovatel pokleslé literatury. V knize Sudetenland se věnuje v poslední době tolik populárnímu žánru rodinné historie, v níž je děj odehrávající se v moderní době formován událostmi z druhé světové války. Zároveň se rozhodl představit svůj rodný kraj v alternativní realitě, kdy nedošlo k poválečnému odsunu Němců.

Číst dál: Neklasická detektivka z alternativní reality

Sto dětí, sto životů

5

Znáte myšlenku, která znázorňuje svět jako vesnici o sto obyvatelích? Víte, kolik by v ní žilo bělochů a kolik lidí jiných ras? Kolik by bylo movitých lidí a kdo by uměl číst a psát? Pokud ne, určitě doporučuji si ji dohledat, možná budete překvapeni, jak dobře se vlastně máte. Kniha 100 dětí autorů Christopha Drössera a Nory Coenenbergové pracuje s touto myšlenou také. Akorát místo celkového obyvatelstva je tu sto dětí. Jak by vypadala taková vesnice?

Číst dál: Sto dětí, sto životů

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení