Medailonky: Vaše Literatura - Literatura pro všechny!

J. R. R. Tolkien

1 1 1 1 1 (1 hlas)
tolkien

Před půl stoletím vytvořil svět plný lásky, odvahy, síly a krásy, ale i zla, sobeckosti a touhy po moci. Před půl stoletím vdechnul život hrdinům, které dnes zná celý svět a kteří se nakonec probojovali i na filmové plátno. Hrdinům, kteří svou dlouhou a strastiplnou cestu nádhernou i děsivou Středozemí započali v myšlenkách, jež se zrodily v hlavě spisovatele, filologa, básníka, profesora anglického jazyku a literatury a jednoho z významných otců moderní fantasy Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

 

Narodil se 3. ledna 1892 v Bloemfontein v Orange Free State (dnešní část Jihoafrické republiky s názvem Free State Province) rodičům Arthuru Reuelovi, bankovnímu manažerovi, a Mabel, rozené Suffield. O dva roky později na svět přišel jeho bratr Hilary Arthur Reuel, se kterým se spolu se svou matkou vrací zpět do Anglie. Jejich otec, dříve než se k nim stihl připojit, zemřel na revmatickou horečku.

Osamělá Mabel, která se musela postarat o rodinu, se s dětmi nastěhovala ke svým rodičům do Ward End v Birminghamu. Brzy poté se přestěhovali do Sarehole (dnešní Hall Green), který se později stál součástí Birminghamu, kde se oba bratři od malička toulali po okolí a objevovali tajemství okolních močálů. Mladý Ronald vynikal v botanice a jazycích, ve svých čtyřech letech uměl číst a brzy na to se naučil i psát. Už jako malého ho matka učila latinu. Základního vzdělání se mu dostalo v King Edward’s School.

tolkienV roce 1900 se Mabel Tolkien stala členkou katolické církve, za co se dostala do ostrého sporu se zbytkem rodiny, který byl silně baptistický. Odmítli ji finančně vypomáhat i navzdory její chorobě. O čtyři roky později umírá na diabetes a své dvě děti ponechává ve výchově Francise Xaviera Morgana. V té době je mladému Ronaldovi dvanáct let a smrt své matky vnímá jako oběť své víře. Později se to projevuje v Tolkienově velkém náboženském přesvědčení.

Bratři vyrůstají pod vedením kněze, který je v Oratoře v čtvrti Edgbaston vede ke katolické víře. Mladý Donald spolu s přáteli Robem Gilsonem, Geoffreyem Smithem a Christopherem Wisemanem vytvořili  klub s názvem T.C.B.S. Brzy na to poznává svou celoživotní lásku, bylo to  roku 1909. Edith Mary Bratt byla o tři roky starší a podobně jako Tolkien i ona byla sirota. Avšak byla protestantkou a také, podle otce Morgana, rozptýlením, které si mladý student v době, kdy má pilně pracovat na své budoucnosti, nemohl dovolit.

V roce 1911 se svými kamarády podniká cestu do Švýcarska a později sám přiznává, že zážitky a události, které se odehrály během putování, mu byly předlohou k napsání Bilbovy cesty v příběhu The Hobbit, or There and Back Again (Hobit aneb cesta tam a zpátky). V říjnu stejného roku nastupuje na Exeter College v Oxfordu, kde studuje anglický jazyk a literaturu.

Navzdory mnohým problémům a dlouhému odloučení, během kterého se Edith zasnoubila s jiným a žila v domnění, že její vyvolený na ni zapomněl, se k sobě vrátili a formálně zasnoubili v lednu 1913. 22. března 1916, rok poté, co Ronald dokončil školu, se vzali a zůstali spolu po zbytek života.
Ten samý rok byl Tolkien po jedenácti měsíčním výcviku u třináctého praporu převelen k praporu jedenáctému. Do Francie přijel 4. června 1916. Zúčastnil se bitky při řece Somme, kde se v říjnu nakazil zákopovou horečkou. 8. listopadu se vrátil do Anglie, kde většinu roku 1917 strávil léčením po  nemocnicích, zatímco mnoho z jeho přátel padlo. Byli mezi nimi i Gilson a Smith.

Během zotavování se začíná věnovat psaní. Vzniká The Book of Lost Tales, která začíná příběhem The Fall of Gondolin. I přesto, že není zcela vyléčen, si plní svou vojenskou povinnost na domácích základnách a je povýšen na poručíka. V té době, 17. listopadu 1917,  se mu narodí první dítě, syn John Francis Reuel Tolkien.

Když byl převelen na základnu Kingston upon Hull, s Edith se často procházeli v lesích v okolí vesnice Ross, kde mu jednou Edith tančila na mýtině uprostřed kvetoucích bolehlavů. Tato událost inspirovala Tolkiena k napsání příběhu o Berenovi a Lúthien, o člověku a princezně elfů, jejichž  první střetnutí se změnilo v osudovou lásku.

Po válce pracuje jistou dobu pro Oxford English Dictionary. Roku 1920 se mu narodí druhý syn Michael Hilary Reuel. V tom samém roce začíná vyučovat na univerzitě v Leeds, kde se o čtyři roky později stává profesorem, ale roku 1925 se vrací zpět do Oxfordu, kde zastává pozici profesora anglosaštiny.

tolkien


V roku 1924 se mu narodí třetí syn Christopher John Reuel a pět let po něm přichází na svět první děvče, Priscilla Mary Anne Reuel.

V průběhu druhé světové války byl díky svým vynikajícím filologickým znalostem požádán, aby se stal členem kryptografického oddělení v Bletchley Park. Jako excelentní lingvista neměl problémy s absolvováním úvodního kurzu ve vládní šifrovací škole Government Code and Cypher School (GCCS), ale nakonec nechtěl nastoupit do aktivní služby, ani navzdory nabízenému platu £500.

Mnozí říkají, že důvodem byla Tolkienova začínající spisovatelská kariéra. V roce 1937 vydává svého Hobita, kde se potkáváme s čarodějem Gandalfem, hobitem Bilbem pytlíkem, Glumem či posledním drakem žijícím v Středozemi. Po úspěchu knihy, která měla být původně určená jen pro děti, se roku 1954 čtenáři mohou těšit z prvního dílu trilogie The Lord of the Rings (Pán prstenů) nazvanou The Fellowship of the Ring (Společenství Prstenu).

V tom samém roce vychází druhá část s podtitulem The Two Towers (Dvě věže) a o rok později The Return of the King (Návrat krále). V příběhu, který znázorňuje konec Třetího věku Středozemě jsme svědky boje dobra se zlem, při kterém nikdo nemůže zůstat neutrální, ale musí si vybrat, na čí straně bude stát. Pozorujeme odvážné bojovníky, nezdolatelné armády a slavná království, které rozhodují o osudu světa a zapisují se svými činy do dějin. Ale dočteme se i o malých, téměř bezbranných hobitech, kteří se navzdory svému nízkému vzrůstu rozhodnou postavit se Sauronovi a moci Prstenu.

Ve fantasy trilogii se naučíme mnohé o světe trpaslíků, elfů, hobitů a lidí. O jejich síle, ale i slabostech. O jejich vzniku i záhubě. Pro svůj svět Tolkien vymyslel kompletní historii, jazyk a mytologii všech ras a národů. Jeho příběh začíná samým stvořením světa, o kterém se dočteme v knize Silmarillion, jež vyšla až po autorově smrti. Knihu poskládal z otcových zápisků syn Christopher a postaral se o její vydání v roce 1977. Dozvíme se z ní o příběhu Berena a Lúthien, o historii vzniku světa či největším daru, jaký byl lidem dán. A to o možnosti zemřít.

V roce 1945 přestupuje na Merton College v Oxfordu, kde pracuje jako profesor anglického jazyka a literatury. Na tomto postě zůstává až do svého důchodu. Od doby své penze, tj. od roku 1959, se stává stále čím dál tím více populární. Aby si užil trochu pokojného života, stěhuje se s Edith do Bournemouthu, kde 29. listopadu 1971, ve věku 82 let, jeho láska Edith umírá. Pohřbena byla ve Wolvercotte Cemetery v Oxfordu. Na její náhrobní kámen dal Tolkien vyrýt kromě jejího jména i jméno Lúthien.

V lednu 1972 královna Alžběta II. navrhne spisovatele na vyznamenání Commander Řádu britského impéria, které obdrží v březnu.

Umírá dvacet jedna měsíců po své manželce, 2. září 1973 ve věku 81 let. Byli pohřbeni ve společném hrobě, kde k jeho jménu bylo připsáno jméno Beren, který byl taktéž nazýván Erchamion neboli „jednoruký“ či Camlost neboli „prázdnoruký“.

Zdroj obrázků: http://tolkien.cz/


Čtěte také:

J. R. R. Tolkien – Hobit, aneb cesta tam a zase zpátky

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení