
Seznamte se, Frederic Morton
- Medailonky
- Vytvořeno 30. 3. 2010 2:00
- Autor: Alena Štouračová


„Anglický jazyk je moje vlast. Důvod, proč jsem zamilovaný do angličtiny, dalece přesahuje veškeré intelektuální zdůvodnění, je to prostě emotivní. Miluji tento jazyk. Je to moje kotviště v této zemi (pozn. aut. – v USA).“ (Zdroj: http://www.austrianinformation.org)
I když Morton žije v New Yorku, jako Američan se necítí. Již jako mladý – po anšlusu Rakouska a následné emigraci do Ameriky – nenašel skutečné místo ve vnějším světě, proto se obrátil do světa fantazie a začal tvořit v angličtině.
„Nikdy jsem nechtěl být Američan. Nikdy jsem na sobě neměl rifle a neřídil auto jako ostatní kluci. Ponořil jsem se do světa fantazie. Objevil jsem dívky a poezii současně – byl to hormonální účinek.“ (Zdroj: http://www.austrianinformation.org)
Frederic Morton je autorem dvanácti knih, které se z větší části dotýkají historie Rakouska. V Mortonových knihách se objevují osobní příběhy spojené s širším společenským a kulturním kontextem. Morton je například autorem knihy Rothschildové: Portrét dynastie (1962), podle níž vznikl úspěšný broadwayský muzikál, knihy o době rakouského korunního prince Rudolfa Nervózní nádhera: Vídeň 1888-1889 (1979) anebo autobiografická kniha Kámen ze Zdi nářků (1984). Poslední knihou, kterou Morton vydal, byl soubor pamětí s názvem Uprchlíkův valčík (2005).
Zdroj obrázků: iliteratura.cz a idnes.cz
Čtěte také:
Román Frederica Mortona vypravuje o tajemné síle kamene ze Zdi nářků
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...