Recenze: Knihy pro děti a mládež

Eldest – červená kniha: staň se tím, kým máš být

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
drak

Nezbývá než se smířit s osudem a přijmout ho se ctí. Je mnoho cest, ale která je ta pravá? Čím víc se Eragon dovídá, tím víc se zaplétá do politiky. Jak se uchránit, aby se nestal jen loutkou v rukou několika mocných a zároveň mohl splnit vše, co slíbil?

 

Proč se druhá část ságy Dračích jezdců jmenuje Eldest, je otázka, která nutně musí po jejím přečtení přijít. V knize se neobjevuje postava tohoto jména, ani tam zmíněné slovo nezazní. Prvním možným vysvětlením je snaha zachovat pojmenování začínající na E (Eragon, Eldest), což je ale narušeno třetím dílem nazvaným Brisingr. Druhá (pravděpodobnější) možnost vychází ze skutečnosti, že každá část se jmenuje podle nejdůležitější postavy, události nebo věci v ději obsažené. Tomuto vysvětlení by odpovídal název Eragon i Brisingr. Jak si ovšem vysvětlit slovo Eldest? obal knihyJedinou možnou variantou je odkaz k Eragonovu učiteli Oromisovi a jeho draku Glaedrovi. Eldest totiž v angličtině označuje staršího, v tomto případě mudrce nebo rádce. Nutno uznat, že název v překladu by neměl takový zvuk, ovšem v původním jazyce trochu mate, především mladší čtenáře.

Dá se však říci, že je to jediný negativní rys díla. Čtenář má opět možnost prožít velké množství dobrodružství popsaných natolik sugestivně, že se cítí přímo jejich součástí. Prostřednictvím Eragonových a Safiřiných lekcí v elfím království se doví mnohem víc o historii Dračích jezdců, jejich schopnostech a síle, pozná další povahové rysy elfů a pochopí, že mnoho věcí není často takových, jak se na první a často i na druhý pohled jeví.

Během příběhu se čtenář musí rozloučit s množstvím postav z dílu prvního (většinou zemřou násilnou smrtí v boji), ale také dostanou větší příležitost jiné dříve upozaděné či úplně nové. Místo svého otce nastupuje na Vardenský trůn Nasuada, čarodějnice Trianna společně s Du Vrangr gata má konečně možnost ukázat svou lepší tvář a výrazně se rozehrají důsledky Eragonova nešťastného, ač dobře míněného, požehnání nemluvněti v Tronjheimu.

Hlavní dějové linky jsou tentokrát tři – Eragon se Safirou, Vardenové a trpaslíci, kteří se přesunuli do Surdy a chystají se vytáhnout proti Království, a Roran spolu s obyvateli Carvahallu prchající před Ra’zaky. Na konci knihy se všechny protnou na bitevním poli, kde se poprvé utkají Vardenové, trpaslíci a Dračí jezdec s Královstvím. A autor opět nezůstane svým čtenářům dlužen závěrečné překvapení vyvolávající touhu po pokračování. V závěru bitvy se totiž objeví nový Dračí jezdec – Murtagh.

Pokud by se měla vybrat jedna věc, která je na Paoliniho knihách fascinující (mimo autorovy fantasie, která je u tohoto žánru předpokladem a podmínkou), byla by to jednoznačně neuvěřitelná schopnost gradace. Čtenář pomalu nemá příležitost si vydechnout, děj ho stále táhne dál a v okamžiku, kdy si myslí, že už je všechno jasné, ukáže se, že skutečnost je úplně jiná, a napětí se znovu stupňuje. Díky tomu si čtenář ani neuvědomuje, že právě přečetl více než šest set stránek textu.

Román Eldest vydalo nakladatelství Fragment.



Čtěte také:

Christopher Paolini

Eragon, modrá kniha – dobrodružství začíná

Random House odtajnil název a obálku závěrečného dílu série Odkaz Dračích jezdců autora Christophera Paoliniho


Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení