Medailonky: Vaše Literatura - Literatura pro všechny!

Stephen King

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Kniha king 100x100px
Fenomén doby – i tímto označením by se mohl americký spisovatel hororů a rodák z Portlandu (stát Maine) honosit. Je jedním z nejčtenějších a také nejproduktivnějších spisovatelů dneška a neskonalé úspěchy zaznamenává od počátku publikování své tvorby.

Stephen Edwin King spatřil světlo světa 21. září 1947, jako druhý syn svých rodičů, kteří byli tehdy ještě spolu, což se ale změnilo ve Stephenových dvou letech, kdy si otec Donald King odešel „zakoupit cigarety“ a již se nikdy nevrátil. Od té doby měla rodina nemalé finanční problémy a několikrát došlo ke stěhování. V Kingových jedenácti rocích se matka se svými dětmi vrací do Durhamu (Maine), aby mohla pečovat o staré a nemohoucí rodiče. Ve stejném městě začal syn Nellie Ruth Pillsbury Kingové navštěvovat gymnázium. Po jeho ukončení se stal studentem Lisabonské střední školy (Lisbon Falls High School), kde úspěšně absolvoval roku 1966. Pro tehdy ani ne dvacetiletého mladíka to však nebyl konec studií. Na Mainské universitě (University of Maine) v Orono se učil anglickému jazyku a tvůrčímu psaní. Do těchto let se také situuje počátek Kingova psaní, neboť jednou týdně přispíval do studentských novin Maine Campus a v roce 1967 prodal svou první profesionální povídku Skleněná podlaha časopisu Starling Mystery Stories. Byl členem studentského senátu a politicky se velmi angažoval (podporoval například názor, že válka ve Vietnamu byla protiústavní a angažoval se v protiválečném hnutí).

stephen kingPromocí roku 1970 získal titul BA s kvalifikací vyučovat anglický jazyk na středních či vysokých školách. Sehnat zaměstnání v oboru se mu nepodařilo okamžitě, živil se tedy manuálními pracemi a občasným psaním pro pánské časopisy. Mnohé z těchto povídek z počátku 70. let se objevily ve sbírce Night Shift nebo v jiných antologiích.

Rok 1971 se ukázal šťastným, když Stephen King pojal za svou manželku spolužačku z university Tabithu Spruce, s níž žije dodnes (vychovali tři děti). Téhož roku na podzim získal King práci na střední škole Hampden Academy. Nepřestával přitom přispívat do pánských časopisů a navíc rozpracoval několik románů.

Na jaře roku 1973 přijalo nakladatelství Doubleday & Co ke zveřejnění román Carrie, který zaznamenává úspěch a stává se bestsellerem. Prodej paperbackových práv Kingovi vynesl natolik slušný honorář, že se mohl začít literární činnosti plně věnovat. Po vydání románu se rodina stěhuje ke Kingově těžce nemocné matce, a když ta podléhá rakovině, dochází opět na změnu bydliště, tentokráte do Boulderu v Coloradu. Zdá se, jako by spisovatel nedokázal vydržet na jednom místě, protože ke stěhování dochází neustále. Přesto se roku 1980 konečně natrvalo usazuje v blízkosti Bangoru, aby mohl působit jako vyučující tvůrčího psaní na Mainské universitě.
Nesmím zapomenout na to, že manželé Kingovi jsou zapojeni do nejedné charitativní akce a společně také zajišťují stipendia pro studenty střeních škol.

Od publikování Carrie napsal Stephen King mnoho bestsellerů, z nichž byly některé zfilmovány. Ne všechna autorova díla byla přeložena do českého jazyka, ale je možné, že časem tomu tak bude. Byl by hřích některé romány nezmínit, vybírám proto tři, které jsou dle mého názoru v České republice nejoblíbenější.

Je jím bezesporu již zmíněný titul Carrie, u nás publikován v roce 1992, tedy po celých 19 letech, co vyšel za oceánem. Hlavní hrdinkou je dívka jménem Carrie, která to v životě nemá jednoduché – nepatří k atraktivním a vrstevníci jí to dávají dosti nevybíravě najevo. Aby toho nebylo málo, tyranizuje Carrie vlastní matka, náboženská fanatička. Přesto se klidné městečko Chamberlain promění v dějiště hrůzných událostí. Stává se tak v době, kdy dívka zjistí, že vládne paranormálními schopnostmi.

Hřbitov zvířátek působí během prvních stránek neškodně. Stačí se však v četbě dostat o kousek dál, abyste zjistili, že není hřbitov jako hřbitov. Místo posledního odpočinku vám pozvolna začne měnit váš dosavadní život a od té doby nic není jako dřív… Úplně první vydání pochází z roku 1983, v ČR pak z roku 1994.

Poslední horor, který bych ráda uvedla, je Misery (1987). Vypráví o úspěšném literátovi, jenž má nehodu. Na nepříliš rušné vozovce jej najde skalní fanynka, která to ale v hlavě nemá tak docela v pořádku, a Paula Sheldona tak čeká nelehké údobí života, které visí na vlásku…

Roku 2003 se stal držitelem čestné medaile za významný podíl na americké literatuře. Stalo se tak při 54. ročníku udílení National Book Awards. Nebylo to však první ocenění Kingovy práce. Z těch předchozích stojí za zmínku Bram Stoker Awards, které ovládl celkem osmkrát, Horror Guild Awards (šest vítězství) a World Fantasy Awards, jež získal třikrát.

Pro mě osobně představuje Stephen King osobnost s velkým „O“ díky jeho velkému přínosu pro světovou literaturu. Hororový žánr posunul takovým způsobem, jako to dokázal Alfred Hitchcock, ne-li víc (tím ovšem nechci mistra hororů, jak je Hitchcock přezdíván, znevážit). Pokud jste dosud neměli příležitost některý z Kingových románů číst, nebo jste k tomu nenašli odvahu, nebraňte se. Zažijete něco, co jste ještě nezažili.

Co říci víc? Snad jen, že pokud Stephen King někdy plánoval odchod do důchodu, dávno tuto myšlenku zavrhl. Sám totiž říká, že jej odložil na neurčito.
 
Další zajímavosti o tomto spisovateli naleznete na stránkách www.stephenking.com, odkud jsou převzaty použité fotografie.
 
 
 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení