
Nikolaj Vasiljevič Gogol
- Medailonky
- Vytvořeno 30. 8. 2009 2:00
- Autor: Sabina Krajčušková

Nikolaj Vasiljevič Gogol se narodil v březnu roku 1809 v Sorončicích na Ukrajině do rodiny šlechtických statkářů. Jeho otec, V. A. Janovský-Hohol, je sám spisovatelem, a proto byl malý Nikolaj vychováván ve velké lásce k umění a knihám. Také matka Nikolaje podporuje v jeho uměleckých zájmech a pomáhá mu se sbíráním lidové ukrajinské slovesnosti, jejíž motivy Nikolaj později využívá ve svých dílech. Brzy nastupuje na Nežinské gymnázium, kde naplno propadá herectví. V té době mladý Nikolaj také píše své první povídky. Po absolutoriu se stěhuje do Petrohradu, kde je přijat do hereckého souboru. Zde však na Nikolu štěstí nečeká – jako herec naprosto propadá a brzy soubor opouští, aby se mohl v klidu věnovat svému velkému koníčku – psaní povídek a básní. Gogolovy povídky začínají vycházet v petrohradském časopise Literaturnaja gazeta, který mu přinese uznání a důležité kontakty (díky časopisu se seznamuje s takovými velikány ruské literatury, jako jsou například Puškin, Pletněv či Žukovský).
Povzbuzen úspěchem brzy vydává své první básně. Setkává se ovšem s naprostým nezájmem ruské veřejnosti a přímo katastrofálním neúspěchem. Nikolaj je tedy potupně donucen celý náklad výtisků skoupit a zničit. Píše se rok 1828 a zdrcený Nikolaj přijímá místo úředníka, později universitního profesora a na profesionální spisovatelskou kariéru rezignuje.
Přesto je první polovina 30. let jeho nejplodnějším obdobím. Fanaticky propadá psaní povídek s ukrajinskou a petrohradskou tématikou. V roce 1831 a 1832 vyšly jeho dva svazky povídek Večery na statku nedaleko Dikaňky, v roce 1835 pak dva sborníky – Arabesky a Mirgorod. Přibližně v této době také píše své nejznámější dílo – satirický román Revizor. Po roce 1835 Gogol zanechává své akademické dráhy a rozhodne se věnovat se své největší vášni naplno. Díky lidovým motivům a humorným vyobrazením lidské slabosti ve svých dílech je oblíben především u drobného měšťanstva, naopak ruská smetánka mu za jeho satirická díla nemůže přijít na jméno. Gogol postupně proniká mezi významné ruské spisovatele, velmi důležité je i jeho přátelství s A. S. Puškinem, který v něm vidí velkou naději ruského literárního světa a svého pokračovatele.
V roce 1836 se poprvé hraje jeho hra Revizor. Gogol je však v Petrohradu nešťastný a rozhodne se načerpat nové síly na cestách. Odjíždí do ciziny a žije v Itálii, Německu i Belgii.
Do Ruska se vrací roku 1839 jako duchovně založený člověk hledající smysl své existence. Zásadně se ovšem rozchází s ruskými intelektuálními kruhy (především v otázkách sociální společnosti či náboženství), v roce 1841 nepochopen opět odjíždí. Známá je také jeho cesta v roce 1848 do Jeruzaléma.
Další Gogolův návrat do vlasti se uskuteční až na začátku roku 1952. Tou dobou je již mrtev jeho homosexuální přítel Iosif Vielhorsky a Gogol propadá beznaději. Střídavě se u něj projevují deprese a posedlost mysticismem, které Gogola přivádějí téměř k šílenství. Těsně před smrtí také v záchvatu deprese spálí druhou část díla Mrtvé duše a odmítá román dokončit. Umírá 4. března 1952 v Moskvě, avšak jeho hry jsou oblíbené dodnes, pro svou nadčasovost, realitu a pochopení obyčejných lidí.

Přehled díla:
Hans Küchelgartne (1828)
Večery na samotě u Dikaňky (1831–1832)
Arabesky (1835)
Mirgorod (1835)
Řád sv. Vladimíra třetího stupně (1836–1842; nedokončená komedie)
Revizor (1836)
Hráči (1842)
Mrtvé duše (1842–1846)
Ženitba (1842)
Petrohradské povídky (1842)
Řím (1842)
Rozjímání o božské liturgii (1847, též známe jako Rozjímání o mši svaté)
Zdroj obrázků: Wikipedia.org
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...