
Zavrhovaný i oslavovaný dramatik Václav Kliment Klicpera
- Medailonky
- Vytvořeno 3. 11. 2009 1:00
- Autor: Marta Šimečková

Velmi plodný byl rok 1817, kdy napsal asi devět dramatických prací, z nichž tři počítáme mezi jeho nejlepší veselohry: Divotvorný klobouk, Rohovín Čtverrohý a Hadrián z Římsů. Často bývá uváděna i komedie Lhář a jeho rod, kde autor využil lhářské motivy ze španělských, francouzských a italských dramat.
V roce 1818 přešel Klicpera ze studia medicíny, kterému se věnoval dva roky, na humanitní studia, která dokončil pod vedením Josefa Jungmanna roku 1819. Poté byl jmenován profesorem v Hradci Králové. Tak přerušil na nějakou dobu kulturní styky s Prahou. Občas si zahrál na soukromé ochotnické scéně u Teisingrů ve svých kusech, ale oficiální divadlo, které vedl J. N. Štěpánek, jeho hry přestalo hrát. Ten kvůli rivalitě zařazoval na repertoár Klicperovy hry jen poskrovnu.
V Hradci Králové se stal oblíbeným učitelem, mezi jeho žáky patřili mj. i K. J. Erben a J. K. Tyl. Snažil se zde vytvořit české kulturní centrum a oživit divadelní ruch. Napsal zde řadu her i dvě prózy a zahájil rozsáhlou vydavatelskou činnost. Vydal zde edici Divadlo Klicperovo (1820-1822), ve které otiskl deset her z pražského období. Také vydal šest Almanachů divadelních her, které v letech 1825-1830 přinesly patnáct dramatických prací a dvě povídky (Točník, Vítek Vítkovič).
Podle vzoru Shakespeara se pokusil vytvořit velkou historickou tragédii Soběslav. Tohoto panovníka chápal jako muže zmítaného vášněmi a přitom jako přítele sedláků. Autor se především snažil zařadit českou tradici do evropských souvislostí.
Ve čtvrtém Almanachu se objevila vedle aktovky Veselohra na mostě a oblíbené frašky Tři hrabata najednou i povídka Točník. Příkladem mu byl Walter Scott.
Ze zbývajících svou Almanachů byla nejvýznamnější aktovka Každý něco pro vlast! a báchorka Jan za chrta dán, vycházející z lidové tradice a z balady K. S. Šnajdra.
V roce 1830 dochází ke zlomu v autorově tvůrčím vývoji a ukončuje svou vydavatelskou činnost. Důvodů bylo několik: jeho hry se přestávají hrát (působení Štěpánka), oficiální kritika se začala málo zajímal o jeho tvorbu a Čelakovský píše parodie na Klicperovy deklamovánky v Časopise Českého muzea. Navíc hmotné starosti zabránily ve vydání dalšího svazku Almanachu. Klicpera se stává autorem minulé generace, do popředí se dostávají mladí umělci, jako Mácha, Erben, Tyl atd.
V období od roku 1832 vznikla aktovka Ptáčník a veselohra Jelen, která byla roku 1848 přepracovaná pod názvem Zlý jelen. Klicpera se mj. věnoval i různorodé osvětové činnosti a práci ve škole. Klicperovy starší práce vydával často J. K. Tyl v Kajetánském divadle, především v letech 1834-1837. Novější dvě zmíněné práce nedosáhly hodnoty autorovy dřívější tvorby.
Roku 1846 se Klicpera vrací do Prahy, kde působí jako profesor a později ředitel Akademického gymnázia. Mezi jeho žáky zde patřili např. Frič, Hálek, Neruda. Jeho zásluhou se po změně politické situace stalo toto gymnázium významným českým ústavem.
V roce 1848 se stává aktivním politikem – stává se členem Národního výboru a tribunem studentské kohorty, byl určen za vládního komisaře pro volbu zemských poslanců v Hradci Králové a zvolen poslancem za Chlumec i Hradec. Po nástupu Bachova absolutismu byl Klicpera v roce 1853 suspendován kvůli jeho vlastenecké činnosti.
Po příchodu do Prahy se pokoušel o novou dramatickou tvorbu. Napsal zde veselohru Poslední prázdniny, v níž znovu přivedl na scénu písničkáře Pohořalského z Divotvorného klobouku, a národní báchorku Česká Meluzína. Jeho plánovaný románový cyklus o Karlu IV. zůstává torzem, přepracovává své starší práce.
Umírá po dlouhodobé nemoci v Praze 15. září 1859 při nástupu nové májové generace.
Vybraná díla tohoto dramatika naleznete na stránkách Městské knihovny v Praze.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...