Miloslav Švandrlík vstoupil do uměleckého nebe
- Medailonky
- Vytvořeno 8. 11. 2009 1:05
- Autor: Alena Štouračová
Miroslav Švandrlík se narodil 10. srpna 1932 v Praze, kde vystudoval základní školu i pedagogický obor městské hudební školy. Chtěl se stát hercem, ale již po půl roce vyměnil herectví za divadelní režii. Ani tam ale nevydržel a rozhodl se změnit obor ještě jednou, tentokrát za filmovou režii. Na FAMU ho nepřijali, a tak po krátké epizodě působil jako asistent režie u Vesnického divadla v Praze. Roku 1953 narukoval k Pomocným technickým praporům Československé lidové armády, kde sloužil 26 měsíců. Po ukončení vojenské služby krátce pracoval jako vychovatel korejských dětí, poté se stal spisovatelem z povolání.
Od roku 1969 do roku 1989 nemohl Švandrlík veřejně publikovat – s výjimkou humoristického časopisu Dikobraz, kde ve spolupráci s Jiřím Wintrem Nepraktou vytvořil množství kreslených vtipů. Pro kreslíře, který ilustroval i Švandrlíkovy knihy, napsal stovky námětů, jež se většinou týkaly všeobecně lidských, mnohdy i lehce lascivních situací. Spolu s Nepraktou se Švandrlík podílel také na sérii dětských komiksů z pravěku s názvem Sek a Zula, kde se můžete setkat také s brontosaurem Puňťou.
Podle Švandrlíkova románu Doktor od jezera hrochů (1980) v současnosti natáčí film režisér Zdeněk Troška. Premiéra by měla být v únoru roku 2010. Humoristický román vypráví příběh mladého lékaře působícího v Africe, kterým manipulují ambiciózní manželka a tchyně.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...