Medailonky: Vaše Literatura - Literatura pro všechny!

Dílo Zdeňka Rotrekla

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
kniha

Čtenář pročítající se verši Zdeňka Rotrekla má před sebou náročný úkol. Jak a kde nalézt klíč k pochopení Rotreklovy poezie? Autor sám chápe verš jako výraz životního pocitu dřeviny na jemném rubu chvíle, která nepodléhá systému nějaké vývojové logiky, ale je otevřeným a proměnlivým prostorem nesčetných básníkových životních prožitků.



rotreklSvou básnickou pouť Rotrekl odstartoval v milované zahradě svého mládí pod hradem Špilberkem, poté se v jeho básních objevila a už nikdy nezmizela krutá vězeňská realita 50. let 20. století.

Rotrekl experimentuje s jazykem, v jeho díle je zjevné všudypřítomné zaujetí a prožitek z baroka. Rotrekl mluví o tzv. barokním fenoménu. Barokním fenoménem jsou pro něj zvraty, kdy je reálný čas pohlcován prosvítající věčností, jedno se probíjí do druhého, čtenář se pohybuje v krajině pohyblivých vrstev, nečekaných proláklin i prudkých výšek.

Zdeněk Rotrekl ve svých básních používá rovněž bizarnost a mísení surreálna s konkrétním detailem, a to například při setkání surrealistické vize se surovým vězeňským faktem. V jeho díle najdeme také snovou přeludnost jeho světa. Jelikož byl Rotrekl za minulého režimu nepohodlným, jeho souborné dílo vyšlo až po roce 1989.

Ještě za druhé světové války vydal sbírky Kyvadlo duše (1940) a Kamenný erb (1944). V jeho raných básních jsou nejčastějším zřídlem obraznosti květiny, romantické rekvizity i prostředí, okouzlení předměty a stavbami. Inspiroval se právě obrovskou zahradou pod hradem Špilberkem, která patřila k jejich domu na Údolní v Brně.

V roce 1948 Zdeněk Rotrekl vydal sbírku Žalmy, která byla rozmetána v sazbě v Kroměříži. V letech 1968 až 1969 napsal rozhlasové hry Jak z olivových květů věčné moře, Stará žena a Anděl okouzlený pádem, které v nadcházející době normalizace nemohly být realizovány.

V roce 1968 vznikl také náčrt rozhlasové hry Popis pohřbívání mýdla a kostní moučky. Jde o hru s texty ze Starého zákona a s hebrejskými modlitbami, která byla realizována brněnským rozhlasem až v roce 1993. Kde našel k této hře Zdeněk Rotrekl inspiraci? V roce 1945 se dočetl v novinách, že při osvobozování koncentračního tábora ve Lvově byly objeveny bedny s mýdlem a kostní moučkou – jednalo se o výrobky z těl mrtvých Židů, které byly následně polským rabínem pohřbeny do hromadného hrobu. Jak se sám Zdeněk Rotrekl vyjádřil: Až v roce 1968, když už jsem byl občansky rehabilitován a stal jsem se redaktorem, zase se mi ta zpráva vybavila. Rabín brněnské židovské obce, doktor Richard Feder, mi ji potvrdil, a tak se po letech objevila jako inspirace.

V roce 1978 byl vydán výbor z Rotreklových veršů z let 1952 až 1968 s názvem Malachit. Šlo o poezii psanou v době, kdy byl Rotrekl vězněn: Na záchodový papír, dávaný tehdy jednou za rok, a na leopoldovských šancích nalezenou tužkou jsem napsal sbírku Malachit. Vyšla v Petlici a pak v Mnichově.

V roce 1978 a pak následně v roce 1989 a 2001 vyšla Rotreklova sbírka Nezděné město, která se obrací k Rotreklovu rodnému městu Brno. Sbírka obsahuje například básně s názvem Brněnská litanie, Údolní ulice, Obilní trh, Zahrada pod Špilberkem, Starobrněnská, Lesná nebo Lužánky za bouře.

Rotrekl je rovněž autorem pozoruhodných sbírek Basic Czech (Grammar) a Basic Czech pro pokročilé po straně 1980 (1984), (1998). Básnická sbírka Basic Czech modeluje redukovanou cvičebnici českého jazyka.  Rotrekl s minimem slovní zásoby a nejzákladnějšími gramatickými pravidly předvádí ucelený jazykový systém, který by měl posloužit ke komunikaci v určité sociální vrstvě, v určitém prostředí a za určitých podmínek – tím prostředím myslí pracovní lágry a kriminály 50. let 20. století. Dodatky pro pokročilé konfrontují nejhrůznější čas (tj. 50. léta 20. století) s nejšpinavějším časem (tj. 70. léta 20. století) a jazyk muklů 50. let s jazykem normalizačních masmédií. Z Rotreklovy sbírky Basic Czech pochází například báseň Lopata:

Lopata
lopata
lopaty
lopatě
lopatu
ó lopato
lopatě
lopatou
lopata dar
dar lopata
lopata trest
trest lopata
dar trest
trest dar
lopata trest dar
lopata dar trest
dar lopata trest
trest lopata dar
(od)lopat (k) lopatám
(o) lopatách (s) lopatami
ó lopaty   

Další Rotreklovy sbírky, eseje a výbory z tvorby:
Pergameny (1947)
Litanie k andělům (1974)
Útěk do Egypta (1977)
Světlo přichází potmě (1977), (2001)
Hovory s mateřídouškou, výbor z poezie z let 1962 – 1972 (1978), (1994)
Chór v plavbě ryby Ichthys včetně Basic Czech (1980), (1994)
Dodatky k Basic Czech pro pokročilé po straně 1980 (1984)
Sad a menší prózy, výbor z malých próz z let 1944 – 1980 (1985)
Barokní fenomén v současnosti a jiné úvahy (1987), (1995)
Existence Moravy ve střední Evropě (1986)
Sněhem zaváté vinobraní (1991)
Skrytá tvář české literatury nejenom krásné (1977), (1987), (1991), (1993)
Podezřelá krajina s anděly (2003)


Použitá literatura:
Rotrekl, Z.: Sněhem zaváté vinobraní. Výbor z poezie 1940 – 1989. Brno: Atlantis 1991.
Rotrekl, Z.: Skrytá tvář české literatury. Brno: Blok 1993.
Kožmín, Z. – Trávníček, J.: Na tvrdém loži z psího vína. Brno: Books 1998. s. 349 – 351.
Med, J.: Spisovatelé ve stínu. Praha: Portál 2004. s. 139 – 141.
Rotrekl, Z.: Basic Czech Poezie. Brno: Atlantis 1998.

Zdroj fotografie Z. Rotrekl: www.atlantis-brno.cz

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení