Aktuality

Skončí knihy stejně jako software, hudba nebo film? V rukou pirátů?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Existuje řada serverů, které svým uživatelům nabídnou téměř vše, po čem touží – film, hudbu, software i kopie knih. Autorský zákon, jehož porušení se rovná trestnému činu, je netíží. Rozmach takových webů byl pro zábavní průmysl ranou pod pás. Čeká podobný osud také nakladatele, jejichž naskenované tituly plní světovou síť se stejnou samozřejmostí jako alba slavných interpretů nebo filmové novinky? A co ti, kteří se rozhodli investovat do posledního hitu – elektronických knih?



„Knižní pirátství je poměrně nový jev, ale o to nebezpečnější. Lidé, kteří umisťují na souborové servery naskenované knihy, si většinou neuvědomují, že se dopouštějí vážného zločinu a hrozí jim několikaleté vězení,“ upozornil spolumajitel Nakladatelství Fragment Pavel Nýč. Kvůli snadné dostupnosti mnoha titulů na sdílejících webech nakonec tratí samotní autoři knih a nakladatelé, kteří se je snaží propagovat a distribuovat.

V případě trestného činu porušení autorského práva může jít šiřitel nelegálních obsahů až na dva roky do vězení (za jistých okolností až na osm let). Pokud by bylo jeho počínání vyhodnoceno jako přestupek, hrozí mu pokuta do výše 150 000 Kč a pravděpodobná povinnost zaplatit náhradu škody, což mohou být ještě značnější částky. České právo ale zatím mnoho pirátů nedostihlo. „Problém spočívá v tom, že jednotlivé právní úpravy nedokážou reflektovat dynamiku změn souvisejících s rozmachem informačních technologií, a tedy i s rozmachem možností internetu. Internet umožňuje uživatelům velkou anonymitu, jeho užívání není ani omezeno územím jednoho státu. To vše pak výrazně ztěžuje prokazování porušení práv i vynutitelnost práva a nakonec i postih osob, které takto zákon porušují,“ vysvětlila Veronika Bočanová z advokátní kanceláře Vych & Partners.

Zdlouhavá trestní řízení s počítačovými piráty nutí nakladatelství k vlastním obranným opatřením. Sama opakovaně žádají vlastníky serverů o zablokování nelegálně zveřejněných děl z jejich nabídky. „Víceméně nám vycházejí vstříc. Avšak jejich byznys je založen na tom, že tam lidi budou nechávat nelegální obsah. Je rozdíl mezi tím, poslat si s kamarádem soubor například přes uschovnu.cz, nebo zveřejnit soubor úplně všem na zdánlivě anonymním místě. Ti, kteří pak naskenované knihy z takových webů stahují, se dopouštějí nemorálního činu – podobně, jako kdyby si půjčili byt bez vědomí vlastníka, který odjel na dovolenou,“ konstatoval Pavel Nýč z Nakladatelství Fragment, které poskytuje jako jedno z prvních nakladatelství na českém trhu od prosince 2010 také elektronické verze některých svých titulů.

V době rozmachu knižního pirátství je volba nakladatele vydávat k tištěným titulům také e-knihy velkým rizikem. Podle složitosti díla stojí výroba elektronické verze z již kompletně hotové tištěné knihy tři až pět tisíc korun. Další obrovské náklady představuje správa a údržba prodejních serverů. Koncová cena e-knihy se pak pohybuje v desítkách až jednotkách stovek korun, tedy přibližně o třetinu až polovinu méně než u výtisků. Získat knihu zdarma je ale pro mnohé příliš lákavé. „Velmi vážné je, že nelegální knihy stahují nejen studenti, ale také učitelé a zaměstnanci státních institucí. Úpadek respektu k právu tak dosahuje nebývalých rozměrů. Je úplně absurdní, když si uživatel nelegální knihu stáhne a vytiskne na svém pracovišti, kde tisk stojí mnohem více, než kolik stojí originální kniha. Takový člověk krade hned dvakrát a myslí si, že to je v pořádku. Toto myšlení se musí změnit,“ zdůraznil Pavel Nýč.

Nakladatelství Fragment v současné době nabízí kromě tištěných titulů 74 elektronických publikací a navzdory knižnímu pirátství, které jej připravuje odhadem o desítky procent tržeb, chce nabídku e-knih nadále rozšiřovat. „Už před e-knihami se po internetu nelegálně šířila literatura naskenovaná. Ale právě pro ty čtenáře, kteří chtějí i elektronický obsah poctivě nakupovat, chceme neustále naši nabídku vylepšovat. Primát nejprodejnějších e-titulů si nyní drží Upíří deníky – Probuzení, Ivan Mládek – Fejetony, Eragon a Brisingr,“ řekl Pavel Nýč, spolumajitel Nakladatelství Fragment.

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení