Aktuality

Křest knihy Encyklopedie komiksu v Československu 1945 – 1989

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
komiks

Skalní fanoušci komiksu i komiksoví pamětníci určitě na českém trhu zaregistrovali publikaci Encyklopedie komiksu v Československu 1945 – 1989. Dobrou zprávou pro čtenáře této knihy určitě je, že 13. února v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí proběhl křest jejího již druhého dílu.



knihaPo úspěchu prvního dílu publikace, který mapoval komiksy, vycházející v daném období v časopise ABC, se autoři Josef Ládek a Robert Pavelka rozhodli ve své práci pokračovat. Výsledkem je druhý díl rozsáhlé knihy, mapující tentokrát komiksy z Pionýrských novin, Sedmičky pionýrů a Stezky.

Kniha byla pokřtěna za účasti obou autorů, spolupracujících výtvarníků Jiřího „Oskara“ Petráčka a Edity Plickové (kteří pro publikaci dokonce nakreslili zcela nový komiks), zástupců vydavatelského domu Albatros Media a.s. a dalších hostů z řad přátel komiksu a literatury. Kmotrem knihy se stal fotograf Miroslav Martinovský, držitel prestižní ceny World Press Photo 1974.

A co tedy autoři u příležitosti křtu o své knize řekli? Předně srdečně poděkovali všem, kteří s nimi na tvorbě knihy spolupracovali a podporovali je, a také těm, kteří jim poskytli materiály ze svých soukromých sbírek. Kniha je koncipována jako průvodce sledující vybraná periodika a charakterizující komiksy, které v nich vycházely. Tato koncepce samozřejmě vyvolala otázku, proč je kniha zaměřena na periodika, a nikoli jako chronologický průvodce celým obdobím. Autoři na tuto otázku odpověděli, že popsat celé období je složité a sledování jednotlivých periodik je přehlednější. Zároveň tak vyvrátili rozšířený názor, že v období totality v Československu takřka žádné komiksy nevycházely, vyjma těch poplatných době.

To mne vedlo k otázce, co vzkázat těm, kteří nejsou zrovna pamětníky a nostalgie a vzpomínky u nich zrovna nejsou primární motivací k zakoupení knihy, protože o Pionýrských novinách a ostatních sledovaných médiích skoro neslyšeli. Zde autoři zdůraznili historiografický charakter knihy. Nemusíme být zrovna pamětníci, stačí, když se chceme dozvědět něco nového o tom, co v době totality vycházelo. A nemám teď na mysli jen původní českou tvorbu, kniha se věnuje i překladům, a to nejen slavného „Jen počkej“, ale dokonce i západních autorů, což dokazuje ukázka z francouzského Asterixe. Mladší čtenáři se tedy díky publikaci mohou zbavit rozšířených předsudků, a samozřejmě se také mohou pokochat pohledem na klasickou výtvarnou techniku „staré dobré tužky“.

A budou autoři nadále ve své práci pokračovat? Ano, budou. Dozvěděli jsme se, že se plánuje třetí díl. Budeme se tedy těšit na to, co nám přinese.

Publikaci Encyklopedie komiksu v Československu 1945 – 1989 2. díl vydalo nakladatelství XYZ

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení