Alois a Vilém Mrštíkové - Drama jihomoravské vesnice
- Aktuality
- Vytvořeno 27. 3. 2012 2:00
- Autor: Redakce
V loňském roce uplynulo 150 let od narození Aloise Mrštíka, v březnu roku letošního si připomínáme 100 let od tragické smrti jeho mladšího bratra Viléma. Výstavu věnovanou životním a uměleckým osudům obou spisovatelů, které jsou úzce spjaty s jihomoravskou vesnicí, připravil při této příležitosti Památník písemnictví na Moravě. Návštěvníci ji mohou zhlédnout od 29. března do 26. srpna tohoto roku.
Maryša. Kdo by neznal příběh nešťastně provdaného venkovského děvčete, nejhranější drama českých profesionálních i ochotnických divadel. Právě jeho autorům, bratřím Aloisi a Vilému Mrštíkovým, je věnována výstava v Památníku písemnictví na Moravě. Návštěvníci mohou nahlédnout do zákulisí vzniku jak jejich nejznámějšího společného díla, tak i dalších literárních textů – Roku na vsi, Pohádky máje a studentského románu Santa Lucia ad. Autorské rukopisy – často psané z jedné strany rukou Aloisovou, z druhé Vilémovou, korespondence ale i dobové dokumenty a fotografie, vyprávějí dramatický příběh dvou literátů úzce spjatých s moravským venkovem, především s vesnicí Diváky. Slavné spisovatele připomenou také jejich osobní předměty – Vilémova dýmka, kresba Šitbořický větřák, dřevěné hračky, model sochy Helenky, Aloisovy zápisníky, včelařské potřeby ad. Přeneste se prostřednictvím dobových materiálů do přelomu 19. a 20. století, kdy vznikala díla, která dodnes žijí nejen na divadelních prknech, filmových plátnech a v operních áriích, ale také v myslích čtenářů.
Výstavu doplní tematické přednášky, výlet s Klubem přátel Památníku do kraje Pohádky máje a komentované prohlídky.
Spolupořadatelem výstavy je Památník národního písemnictví.
Výstava: Alois a Vilém Mrštíkové. Drama jihomoravské vesnice
Kdy: 29. března – 26. srpna 2012
Vernisáž: 28. března 2012 v 16 hodin, ukázka z představení Maryša v podání Divadelního spolku bratří Mrštíků Boleradice
Kde: Památník písemnictví na Moravě, Klášter 1, Rajhrad; areál benediktinského kláštera
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...