Aktuality

Východočeská galerie láká na dvě ilustrátorské výstavy

1 1 1 1 1 (1 hlas)
dedecek

Všichni milovníci umění a literatury si v současnosti přijdou na své na dvou aktuálních výstavách, které pořádá Východočeská galerie v Pardubicích v Domě U Jonáše. Prezentovány zde budou ilustrace a obrazy Pavla Čecha a ilustrace a volná tvorba dvojice autorek Veroniky Doutníkové a Andrey Tachezy. Obě výstavy jsou k vidění do 24. února 2013.

 

plakatChléb a hry
Jde o stejnojmennou výstavu dvou autorek, které tvoří převážně pro dětské publikum. Andrea Tachezy se specializuje více na samotnou ilustraci, za kterou obdržela hned několik cen českých nakladatelských domů. Na výstavě jsou k vidění práce blízké dětské poetice svými náměty, perspektivou i výtvarnou technikou. Ilustrace často působí reálně jako koláže nebo jako dodatečně dokreslené do knihy. Tematicky se autorka věnuje hlavně zvířecí říši na papíře nebo jako postavičkám z látky (Pulli Family a Povalči). Mimo ilustrace knih a výroby hraček se Andrea Tachezy navíc zabývá také grafickým zpracováním dalších herních pomůcek pro děti jako jsou pexeso, skládačky z papíru nebo omalovánky či hádanky tematicky zasazené do 30. let. 

Veronika Doutníková se zabývá animací a uměleckou tvorbou. Na výstavě Chléb a hry představuje méně známou techniku teplotisku, kdy zahříváním běžných předmětů (klíče, nářadí, hračky) vytváří na papíře jejich stíny. Ke svým pokusům užívá termografického papíru, na který se teplem předmět jakoby obkreslí. Díky tomu může drobné věci skládat i do větších obrazů. Druhou prezentovanou tvůrčí oblastí je již zmíněná animace. Ve vitrínách uvidíte postavičky a dekorace k Večerníčku Romské pohádky a na místě budete moci usednout i k promítání jednotlivých pohádkových příběhů. 

kliceNašel jsem svazek klíčů…
Pavel Čech patří v našem prostředí díky svým autorským knihám pro děti i dospělé již k známým tvůrcům. Knihy současně píše, ilustruje i navrhuje. Ač by se jeho tvorba mohla zdát ryze dětská, má značný přesah do světa rodičů. Možná, že právě oni ještě více na výstavě ocení jeho poetiku. Výpravné obrazy popisují spletité uličky Prahy, kde se potuluje skupinka malých kluků připomínající Rychlé šípy, hochy z Knoflíkové války nebo raubíře z Bylo nás pět. Pavel Čech svými knižními i ostatními pracemi oživuje svět kluboven, praků, kuliček, hraní na schovávanou a nerozlučných klučičích přátelství. V těchto dílech a v obrazech se starými pány najdete odkazy na jeho knihy jako jsou Tajemství ostrova za prkennou ohradou, Dědečkové nebo Pavouk Čenda. Výstava je pojmenována podle obrazu z roku 2010. V prostoru veřejné krajské galerie jde o Čechovu premiéru.

Více informací o obou výstavách najdete na www.vcg.cz

 

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení