Michal Ajvaz bude předčítat v Klementinu, magickém místě literárních dobrodružství
- Aktuality
- Vytvořeno 5. 4. 2013 3:00
- Autor: Redakce
Druhý aprílový týden zavítá do Národní knihovny ČR spisovatel, který prostory Klementina opatřené aurou zázraků a překvapení zvěčnil ve svých knihách jako Druhé město nebo Návrat starého varana. Nejen jejich úryvky zazní ve čtvrtek 11. dubna od 17. 30 hod. na autorském čtení a besedě s Michalem Ajvazem.
Už názvy odborných děl Michala Ajvaze Tajemství knihy, Příběh znaků a prázdna nebo Sny gramatik a záře písmen naznačují, že se jedná o autora, který má ke znakům, knihám i knihovnám blízko v teorii, praxi i beletrii. V jeho románech je to často právě kniha, slovo, písmo nebo podivný znak, které zaujmou hlavního hrdinu a pátrání po kořenech jejich záhady jej uvrhne do nečekaného dobrodružství v cizokrajných městech, nebo přímo v Praze, která však ve svých tajných zákoutích dýchá nečekanou exotikou. Kromě próz jako Lucemburská zahrada (2012, Druhé město), Tyrkysový orel (1997, Hynek), Prázdné ulice (2004, Petrov), Druhé město (2005, Petrov), Cesta na jih (2008, Druhé město), fiktivní cestopis Zlatý věk (2011, Druhé město), povídky Návrat starého varana či básně Vražda v hotelu Intercontinental (obojí jako Vražda starého varana 2012, Druhé město), je Michal Ajvaz známý i svými filozofickými spisy. Nad Derridovou gramatologií se zamýšlí v díle Znak, sebevědomí a čas (2007, Filosofia), o Husserlově teorii znaku a Kantově koncepci schématu z hlediska vizuální zkušenosti pojednává kniha Světelný prales (2003, Oikoymenh), Sny gramatik a záře písmen (2003, Hynek) reflektují tvorbu J. L. Borgese a nejnovější Cesta k pramenům smyslu (2012, Filosofia) podává přehled Husserlovy koncepce genetické fenomenologie.
Kde jinde by se tedy mělo konat autorské čtení a beseda s Michalem Ajvazem než právě v Národní knihovně ČR? Držitel ocenění Magnesia Litera za Knihu roku 2012 bude mimo jiné číst z textů, v nichž Klementinum figuruje jako tajemné místo a džungle miliónů stránek, kde je díky nadměrné koncentraci literatury a knih možné téměř všechno. Nakladatelství Druhé město totiž připravuje dotisk už dlouho vyprodaného titulu Druhé město, který byl inspirací pro jeho název, když na českém trhu nahradilo zaniklý Petrov. Chybět nebude ani ukázka z loňského vydání knihy Vražda starého varana. Je libo ochutnávku?
„…hrot mého pera se nezadržitelně blíží ke spodnímu okraji papíru, jako břeh kalného moře se stále více přibližuje špinavě zelená deska stolu ve studovně univerzitní knihovny, kde tyto řádky píšu, vidím na ní vybledlý nápis „Remember!“ vedle zaschlé skvrny od krve, poslední stopy po podivných a dosud nevysvětlených událostech, které se tu odehrály před dvanácti lety a o kterých bych mohl napsat osmisetstránkový hrůzostrašný román (snad jste něco zaslechli o „případu lezoucí knihy“), prostor na psaní se stále zužuje, musím psát drobná písmenka a stlačovat slova jako harmoniku, jaká škoda, chtěl jsem toho ještě tolik říci o své pouti do malachitového paláce, o sestupu po mramorových schodech, vroubených bílými sochami jelenů a klesajících do husté, teplé a nasládle páchnoucí fialové kaše, o nečekaném setkání ve skříni, o souboji s pěti maskovanými nindži na střeše Národního divadla, o plačtivé nestvůře v kupé vlaku jedoucího zasněženou krajinou, o tom, kdo byl vlastně oním broukem na knize o králících, čím byla ona kniha a kým byli králíci, ale do stále se zužující mezery se už nic nevejde, snad by se to dalo vyřešit tak, že bych pokračoval pod dolním okrajem papíru a napsal konec vyprávění na desku stolu, sdělil bych vám, o který stůl se jedná, a vy byste si to tam mohli jít dočíst, ale uvědomuji si, že jednak by se někdo při té příležitosti mohl začít zajímat o různé šifrované zprávy, psané propisovací tužkou na desky stolů, což by mohlo vyzradit jisté přísně utajované mimogalaktické spojení, jednak se místa stolů stejně denně mění - každý večer se totiž stoly odstraňují, protože přes noc funguje Všeobecná studovna jako kluziště.“ (Michal Ajvaz, Návrat starého varana: Brouk)
Setkání se… spisovatelem Michalem Ajvazem (autorské čtení a beseda) se uskuteční ve čtvrtek 11. dubna od 17.30 hod. v Zasedacím sále v 1. patře Národní knihovny ČR.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...