Aktuality

Více kultury. Česká televize a ministerstvo kultury podepsaly memorandum o spolupráci

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
logo

Česká televize a Ministerstvo kultury ČR uzavřely memorandum o spolupráci. Dokument dnes na půdě ministerstva slavnostně podepsali ministryně kultury ČR Alena Hanáková a generální ředitel České televize Petr Dvořák. Rámcové memorandum o spolupráci mezi oběma institucemi vyjadřuje zájem o vzájemnou podporu při poskytování veřejné služby v oblasti kultury, památkové péče a dalších aktivit. Ze strany ministerstva kultury spolupráci zajistí jeho příspěvkové organizace.

 

televizeMemorandum vyjadřuje vzájemnou podporu zejména při informování veřejnosti o aktivitách a projektech kulturních institucí. Spolupráce je zamýšlena především v oblasti informování o činnosti jednotlivých kulturních institucí se statusem příspěvkových organizací a jejich dílčích projektů. Česká televize tak bude moci navázat na podporu projektů, na kterých už v současné době spolupracuje, např. natočení všech 9 symfonií Antonína Dvořáka či inaugurační koncert Jiřího Bělohlávka, které vznikají ve spolupráci s Českou filharmonií, nebo výstavu Jana Zrzavého v Národní galerii.

Naplnit závazky vyplývající ze společného memoranda s ministerstvem kultury i jeho příspěvkovými organizacemi České televizi umožní také připravovaný kulturní kanál ČT art, který zahájí vysílání 31. srpna a bude vysílat denně mezi 20 hodinou večerní a druhou hodinou ranní.

„Oblast kultury a její soustavná podpora patří k hlavním zájmům a poslání televize veřejné služby. Samostatný kulturní kanál ČT art, který letos spustíme, nám umožní vysílat pořady zabývající se kulturou v ucelenější podobě, v širším kontextu a zejména v lepších vysílacích časech. Věřím, že hlubší rozvoj spolupráce s ministerstvem kultury a jeho příspěvkovými organizacemi přinese stále se zvyšující kvalitu vysílání kulturních pořadů na obrazovce České televize a současně i podporu celé oblasti kultury u široké veřejnosti,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Kulturní kanál nabídne pravidelná programová okna věnovaná jednotlivým oblastem kultury a umění. Poprvé v historii nabídne Česká televize ucelenou zpravodajskou relaci o kultuře s živými vstupy z akcí a dosud největší prostor pro diskusi uměleckých a kulturních elit v kriticky zaměřené talkshow.

„Vznikem nového kanálu Čt art se dosavadní spolupráce obou institucí dostane nejen kvantitativně, ale i svou kvalitou na ještě vyšší úroveň. Ve vysílání chceme přinášet to nejhodnotnější, co jednotlivé příspěvkové organizace ministerstva kultury nabízejí. Budeme informovat o všem zajímavém, co se kde děje a chystá, zprostředkovávat umělecké zážitky a vést také odbornou diskusi o české kultuře. Naším cílem je, aby ČT art měl především kvalitní obsah a spokojeného diváka, pro kterého je umělecký kanál určen. A podobná spolupráce tomu rozhodně napomůže,“ doplňuje výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. 

Konkrétní podmínky spolupráce rozvádějí prováděcí memoranda mezi Českou televizí a příspěvkovými organizacemi ministerstva, konkrétně s Českou filharmonií, Národním divadlem, Národní galerií v Praze, Národní knihovnou ČR, Národním muzeem, Národním technickým muzeem a Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení