Baťa ‒ od projevů k poezii a próze
- Aktuality
- Vytvořeno 30. 6. 2013 3:00
- Autor: Redakce
Překvapivou a téměř neznámou tvář obou velkých Baťů a předválečného Zlína odhaluje výstava v Památníku písemnictví na Moravě. Baťa, to nebyly jen boty a továrny ve světě, ale i velká propagandistická mašinerie a dokonce i vlastní pokusy o krásnou literaturu. Tolikrát obdivované a taky zatracované téma je představeno v publicistické, prozaické i veršované podobě od 4. července až do 29. září.
Poměr k tématu Baťa a batismus je dodnes více emocionální než racionální. Protivnické tábory se nedělí jen na příznivce a odpůrce batismu, ale dokonce zuří boj i mezi obdivovateli Tomáše a jeho nástupce Jana Antonína. Všichni se přitom opírají a rozličná svědectví současníků i vlastní projevy obou „šéfů“. V polemice ale zanikají hlasy hlavních protagonistů a jim dává výstava v Památníku především slovo. Málo se ví, že v pozůstalosti Tomáše Bati se dochovala zajímavá báseň, široká literární činnost Jana A. Bati u nás zůstala téměř bez povšimnutí, i když vyšly dva jeho životopisné romány. Samostatnou kapitolou jsou soubory úvah a projevů obou protagonistů. Jsou to zajímavé dokumenty o ideologii batismu, o názoru na společenské uspořádání, o reakci na dobové myšlenkové proudy. Úvahy a projevy Tomáše Bati, stejně jako soubor článků J. A. Bati, který vyšel pod názvem Spolupráce, jsou svědectvím myšlenkového vývoje a životních pozic jejich autorů.
Výstava okrajově zachycuje i písemné projevy dalších baťovců, a tak jen dokresluje obraz města, které pod záplavou bot usilovalo i o kulturní hodnoty.
VÝSTAVA: Baťa – od projevů k poezii a próze
VERNISÁŽ: 3. července v 17.00 hod.
KDE: Památník písemnictví na Moravě, areál benediktinského kláštera v Rajhradě
KDY: 4. července až 29. září 2013
ANOTACE: Baťa – od projevů k próze a poezii. Slovo jako nástroj propagandy i osobního vyjádření. Slovesné projevy Tomáše a Jana Antonína Bati.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...