Aktuality

Výsledky 7. ročníku Literární soutěže Krajské knihovny Karlovy Vary

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
zena

Již tradičně vyhlásila v Týdnu knihoven (první říjnový týden) Krajská knihovna Karlovy Vary další ročník Literární soutěže pro amatérské spisovatele a jejich dosud nepublikované povídky. Práce byly přijímány prostřednictvím webového formuláře do 31. 12. 2013. Ještě na konci listopadu bylo přihlášeno pouze 18 povídek. Nejvíce jich přišlo posledních 14 dní v prosinci a dokonce i na Silvestra 31. 12. 2013. Celkem se jich v Krajské knihovně sešlo 46 z celé České republiky.

 

vyherci14 příspěvků bylo z Karlovarského kraje a 6 přímo z Karlových Varů.
Nejvzdálenější město, odkud přišla povídka, jsou Šilheřovice (poblíž Ostravy).
Průměrný věk přispěvatelů je 26 let.
Nejmladšímu je 14 let, nejstaršímu 71 let.
Nejvíce povídek poslaly ženy, celkem 32.
Muži byli autory 14 povídek.

Motto soutěže: 

"A teď konečně jedu pryč z toho smutku, do světa, kde nikdo nic neví.“

Novým pravidlem, platným od tohoto ročníku, bylo to, že povídka zaslaná do soutěže musí na toto motto nějakým způsobem reagovat. Vzít ho například jako výchozí motiv pro děj povídky nebo jej může povídka obsahovat apod.

Každý ročník Literární soutěže má svého patrona z řad mladých úspěšných českých literátů. Partnerkou 7. ročníku se tak stala spisovatelka a scénáristka Petra Soukupová.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo za její účasti v sobotu 22. 2. 2014 ve společenském sále Krajské knihovny Karlovy Vary

Slavnostní ceremoniál doprovodil a velice zpříjemnil svými hudebními vstupy Tomáš Podroužek. Publikum tleskalo lidovým písní z balkánských zemí s doprovodem akordeonu.

V průběhu odpoledne bylo vyhlášeno celkem 10 finalistů, které vybrala porota ze všech došlých prací. Porota ve složení Táňa Pačísková, Michaela Čápová, Petra Kohutová, David P. Stefanovič a Miroslav Novák, vybírala finalisty anonymně, jelikož až do posledního okamžiku nevěděla jména účastníků soutěže. O to se postarala její administrátorka Kamila Nováčková (KKKV).

10 finalistů, jejich soutěžní práce obsahuje také Almanach soutěže ISBN 978-80-904631-5-8: (řazeno abecedně dle názvu povídky)

A teď konečně jedu pryč z toho smutku, do světa, kde nikdo nic neví – Marie Jung
Cesta do neznáma a zase zpátky – Jana Maláková
Dítě - Hana Rubická
Jak milovat a neznat bolest – Veronika Baráthová
Kriminál pro hodný – Richard Hrdý
Muž, který miloval kakao – Martin Biben
Nano Hanna - Václava Molcarová – loňská vítězka
Polibek naděje - Veronika Zelinková
Skoropohádka o panděru - Alena Skuhrovcová
Vita Post Stuprum – Michaela Neuvirová

Z těchto deseti vybrala patronka nejlepší 3 a udělila také jedno čestné uznání.

cteniČestné uznání patronky soutěže Polibek naděje - Veronika Zelinková
3. místo Richard Hrdý – povídka „Kriminál pro hodný“
2. místo Martin Biben – povídka „Muž, který miloval kakao“
1. místo
Vítězkou 7. ročníku se stala autorka píšící pod pseudonymem Marie Jung s povídkou „A teď konečně jedu pryč z toho smutku, do světa, kde nikdo nic neví“

Všichni finalisté obdrželi knihu Petry Soukupové „Zmizet“ a Almanach soutěže, ve kterém jsou zveřejněny jejich povídky. 
Tři nejlepší a držitelka čestného uznání navíc knižní poukázky a vítězka soutěže pak ještě hlavní cenu – porcelánovou plastiku VLAŠTOVKA.

Partnerem Literární soutěže je firma Vodárny a kanalizace Karlovy Vary a.s. 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení