Audioknihy

Oldřich Kaiser a Dobrý voják Švejk – výtečná dvojka

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
il

Osudy dobrého vojáka Švejka baví čtenáře přes devadesát let a stále nacházejí nové fanoušky. S dalšími generacemi přicházejí noví čtenáři, kteří hltají neuvěřitelný příběh jednoho českého antihrdiny – vojáka Josefa Švejka. Nad Haškovým dílem se vedou odborné diskuse, nad ním se debatuje v hospodách, kavárnách i vinárnách. Haškův Švejk oslovil filmaře, dramatiky, stal se předlohou rozhlasových her, vychází knižně v audiu… Mnohé repliky z něho zdomácněly natolik, že je lidé užívají jako rčení, jako svatou a neměnnou pravdu.


audioknihaJosef Švejk se „narodil“ v květnu roku 1911. Tehdy se poprvé objevil v krátkém povídkovém cyklu a Jaroslav Hašek si tenkrát k nové postavě poznamenal: „Pitomec u kumpanie“. Životaschopného hrdinu Hašek neopustil a pokračoval v psaní jeho historek především v letech 1916 a 1917, kdy další povídkový cyklus o něm tvořil v Rusku. Protože pak nabyl pocitu, že jeho Švejk ještě neodhalil všechna svá tajemství a dovednosti, po návratu z Ruska se pustil do nové koncepce a román (nedokončený) stvořil v letech 1921 až 1923.

Josef Švejk je tragikomická postava, je mezi lidmi zoufale sám: rozhlíží se, hodnotí, ironizuje, bagatelizuje… Je to „náš“ Švejk. Hrdina, kterého máme rádi, kterého někdy nechápeme, ale mnohem víc mu rozumíme, vychází z naší vlastní podstaty. Jeho příhody můžeme číst celý život – od mládí -  a pořád v nich, s vlastními nabývajícími zkušenostmi, budeme nacházet a taky nacházíme nové a nové pravdy.

Není tedy divu, že se objevilo nové audio zpracování tohoto neodolatelného románu. Pro novou audioknihu tvůrci nesáhli do bohatého rozhlasového archivu po osvědčených interpretech, jakými byli Jan Werich, Karel Höger či Jan Pivec. Ne. Pokusili se o nové, současné uchopení legendárního textu a četbu svěřili Oldřichu Kaiserovi. Nutno pochválit: skvělá volba.

Oldřich Kaiser se svou interpretací textu odlišuje od svých předchůdců. Jeho Švejk je obyčejnější, „hospodštější“, jako kdyby své historky vyprávěl „chlapům v putyce“, což velmi názorně podtrhují vojenské písničky, kterými text osvěžuje pražský hospodský harmonikář Josef Čečil. Právě vojenské popěvky nás zavedou do pražských krčem začátku minulého století, do Prahy plné fízlů, do Prahy před válkou a také v době válečného běsnění…

Oldřich Kaiser dokáže ojediněle zalidnit celý příběh množstvím postav, místy se zdá, že nasloucháme rozhlasové dramatizaci, že skutečně slyšíme několik protagonistů. Je v téhle oblasti mistrem nad mistry – jeho hlasové ztvárnění jednotlivých postav románu je zcela originální, čisté, neopisuje od předchozích interpretů ani se nesnaží přiblížit filmových zpracováním.

Jedinečnou audioknihu v dramaturgii Miloše Doležala režírovala Markéta Jahodová. Najdeme v ní dvacet epizod ze života Josefa Švejka – dobromyslného a osamělého vojáka, který do důsledku plní příkazy, aby byl nadřízenými za doslovné plnění nesmyslů trestán.

Ukázka:

http://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/svejk.mp3

Anonce na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=n9XjWlSGbNg&feature=youtu.be

Audioknihu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I. V zázemí vydalo vydavatelství Radioservis

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení