Knižní novinky

Pozoruhodná novinka na předvánočním knižním trhu: Voskovec a Werich – Dialogy přes železnou oponu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
herec

Voskovec a Werich – Dialogy přes železnou oponu je první kniha, která ucelenou a velmi čtivou formou rekonstruuje kontakty Jiřího Voskovce s Janem Werichem v letech 1956 až 1974, kdy se scházeli, občas za téměř konspirativních okolností, od Londýna přes Montreal, Stratford, New York až po Vídeň. Novinka Nakladatelství BVD přinášející řadu dosud nezveřejněných informací se právem řadí mezi literární události letošního podzimu.

 

 

knihaZnámý a respektovaný publicista František Cinger, mimo jiné autor velmi úspěšných titulů 12 podob Jana Wericha či Werichovy biografie Smějící se slzy, se spolu s Karlem Kolišem, blízkým přítelem Jana Wericha z posledních let jeho života a editorem audio záznamu ze setkání V+W v roce 1974 ve Vídni, zabývá okolnostmi vzácných schůzek i jejich obsahem, tím, o čem si oba přátelé povídali. Čtenáři se tak například dozvědí, o čem přemýšlel Voskovec, když se rozhodl v dubnu 1948 odjet z Prahy do Paříže a následně do Ameriky. Jaký byl jeho názor na Werichův film Císařův pekař, Pekařův císař. Nebo jak Werich sledoval hereckou dráhu a životní osudy Voskovce v Americe...

 

„Tahle kniha je pozoruhodná. Kolik knih už bylo o fenoménu V + W napsáno! Člověk by řekl, že všechno, co mohlo být čtenářům sděleno, bylo už sděleno, a není už co objevovat. A tu vyjde kniha plná nových informací. Co který z nich prožíval, dalo se vytušit z jejich korespondence, která vyšla knižně. A náhle zde máme další pohled na tuto etapu jejich života, a když si v téhle knize zalistujete, přijdete na to, že z doby tak bohaté na události (ne vždycky vlídné) vědělo se toho o V+W vlastně žalostně málo. Něco bylo roztroušeno po nejrůznějších tiskovinách, něco utkvělo v myslích několika pamětníků a všechno by se zvolna vytrácelo, kdyby se pánové Cinger a Koliš nedopustili toho, čeho se dopustili,“ napsal po přečtení knihy Voskovec a Werich – Dialogy přes železnou oponu Jiří Suchý. Slova uznání od další velké osobnosti českého divadla vystihují unikátnost této novinky z produkce Nakladatelství BVD, na jejímž vydání se v rámci projektu OSPAP – partner české knižní kultury podílela společnost OSPAP a.s (www.ospap.cz). Tento přední dodavatel materiálů pro polygrafii, technologií a materiálů pro výrobu reklamy a také obalových materiálů a technologií podpořil například také vydání publikace Katedrála Sv. Víta, knihy Paměti o Otakaru Vávrovi nebo sborníku prací zaměstnanců a žáků Jedličkova ústavu.

 

Jiří Voskovec (1905-1981), Jan Werich (1905-1980) a Osvobozené divadlo nepřestávají až do dnešní doby veřejnost zajímat. Legendární se staly nejen společné divadelní hry, improvizované dialogy vedené na forbíně, písničky zhudebněné Jaroslavem Ježkem, ale i jejich samostatná tvorba. K nejznámějším hrám, které Voskovec s Werichem napsali, patří Vest Pocket Revue, Balada z hadrů, Pěst na oko, Hej rup!, Těžká Barbora, Caesar, Osel a stín, Golem nebo Kat a blázen.

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení