Knižní novinky

Devět let rozhovorů Hvížďaly s Přibáněm vychází knižně. Pojmenovávají problémy naší soudobé společnosti

1 1 1 1 1 (1 hlas)
drat

3. října vyšla kniha Tyranizovaná spravedlnost, která čtenářům přináší unikátní rozhovory novináře Karla Hvížďaly s právníkem Jiřím Přibáněm. Vzájemné rozhovory vedli po dobu dlouhých devíti let. Autoři upozorňují na problémy naší společnosti v oblasti práva a nevyhýbají se ani aktuálním tématům, jako je demise premiéra Nečase či jmenování Rusnokovy vlády. Slavnostní křest knihy proběhne 31. října v Knihovně Václava Havla.

 

knihaAutoři v knize srozumitelnou formou tlumočí komplikované soudobé hrozby. Kořeny současného stavu společnosti přitom hledají jak v historii, tak v polistopadovém vývoji. Kniha se úzce dotýká témat, jako je role soudce, současný stav české společnosti, ne/profesionalita politiků i postavení a role Evropy ve světové politice. Právník Jiří Přibáň je uznávaným odborníkem s dlouholetou zkušeností ze zahraničí. České realitě rozumí, a současně na ni dokáže pohlédnout nezaujatýma očima. Přibáňovy analýzy pak v knize propojuje a posouvá svými poučenými otázkami zkušený tazatel Karel Hvížďala.

„S Karlem Hvížďalou byly všechny rozhovory překvapením. On se dokáže sice ptát jako novinář citlivě, vnímá momentální stav společnosti, ale přitom vás svými znalostmi a obeznámeností nutí k novému promýšlení i těch problémů, o nichž jste si do té chvíle myslel, že je máte jasně a důkladně promyšlené,“ popsal spolupráci Jiří Přibáň. „Rozhodně jsem si díky němu uvědomil mnoho dalších historických i kulturních souvislostí práva, a především úzkou vazbu mezi právem a jeho mediální prezentací,“ dodal.

Jiří Přibáň aktuálně působí jako profesor právní filozofie a sociologie na velšské Cardiff University ve Velké Británii, přednášel rovněž na mnoha dalších zahraničních univerzitách. Na svém kontě už má řadu knih s politicko-právní tematikou psaných v angličtině i češtině. Novinář a spisovatel Karel Hvížďala již za svou kariéru vyzpovídal řadu významných osobností, včetně Václava Havla či Jiřího Gruši. Kniha rozhovorů s Přibáněm pro něj představuje završení jedné významné tvůrčí kapitoly.

„Rozhovory s Jiřím Přibáňem, které tvoří podklady k této knize, jsme vedli dlouhých devět let. Vydáním knihy je tak završen můj projekt rozhovorů se třemi zralými vzdělanci, jak je nazval Petr Pithart v předmluvě knihy. Jde o trilogii rozmluv s filozofem Václavem Bělohradským, s politologem Jacquesem Rupnikem a právě s právníkem Jiřím Přibáněm,“ uvedl český novinář a esejista Karel Hvížďala.

Knihu vydává nakladatelství Portál a v knihkupectvích je k dostání od 3. října 2013. Kromě tištěné podoby vychází i jako elektronická kniha ve formátech epub, mobi a pdf. Slavnostní křest se uskuteční za účasti obou autorů 31. října od 17 hodin ve výstavním prostoru Knihovny Václava Havla, Galerii Montmartre. Večerem bude provázet moderátor Josef Chuchma z Lidových novin a hostem bude autor předmluvy Petr Pithart. Zváni jsou všichni, kterým není lhostejná budoucnost naší země.

„Kniha není určena pouze odborníkům - vědcům, právníkům a sociologům, ale všem, kteří se zajímají o stav české společnosti, politiku a chtějí mít srovnání s ostatními zeměmi,“ upozornil Jaroslav Kuchař, ředitel nakladavatelství Portál. „Rozhovor proto zaujme odborníky i laiky, kterým není lhostejné směřování České republiky a nebojí se kritického názoru,“ doplnil na závěr.

Anotace knihy Tyranizovaná spravedlnost:
Rozhovory Karla Hvížďaly s profesorem právní filozofie v Cardiffu Jiřím Přibáněm se snaží pojmenovat některé neduhy naší společnosti v oblasti práva a ve vztahu k Evropě. Hledají kořeny tohoto stavu, a to jak historické, tak polistopadové. Oba aktéři se zabývají např. rolí soudce, stavem české společnosti, ne/profesionalitou politiků, postavením a rolí Evropy ve světové politice a dalšími tématy. Rozhovory vznikly v průběhu posledních bezmála deseti let.

Obsah:

  • V Čechách homo politicus neexistuje
  • Soudce by měl reprezentovat zákon a spravedlnost, nikoli stát
  • Evropa je spor o Evropu
  • O marginalizaci Evropy
  • O suverenitě
  • O strachu z českého národovectví
  • Kmenové hospodářství kvete
  • Bude u nás poloautoritářský režim, nebo demokracie?
  • O vládě totálních diletantů
  • O politické patologii a tzv. válce státních zástupců
  • Rozhněvaná společnost aneb demokracie je vždy pokus
  • O absenci ideje státu aneb reforma právního vzdělání nás teprve čeká


Jiří Přibáň (*1967) vystudoval Univerzitu Karlovu a je profesorem právní filozofie a sociologie na velšské Cardiff University ve Velké Británii. Je autorem mnoha knih v angličtině a češtině, například Právní symbolismus, Disidenti práva nebo Sociologie práva. Vydal i dvě knihy o současné kultuře a umění – Pod čarou umění a Obrazy české postmoderny. Přednášel na mnoha univerzitách po celém světě.

Karel Hvížďala (*1941) je známý český novinář a esejista, v Portálu vyšla řada jeho knih (Restaurování slov, Karel Jan Schwarzenberg - Knížecí život, Knížecí rozhovory s Karlem Schwarzenbergem, Jacques Rupnik – Příliš brzy unavená demokracie, Interviewer – Rozhovor s M. M. Marešovou, Mardata – Vzpoury v žurnalistice). 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení