Knižní novinky

V šedých tónech - Jakou cenu má lidský život?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
listek

Nakladatelství CooBoo vydalo celosvětově úspěšnou prvotinu Ruty Sepetysové V šedých tónech. Autorka se knihou dotýká tématu pohlcení Litvy Sovětským svazem a jejím úplným vymazáním ze všech map v roce 1941. Líčí příběh patnáctileté Liny a její rodiny, odsouzené k deportaci do pracovních táborů na Sibiři. Kniha vyšla ve 43 zemích, vzbudila ve světě obrovský ohlas a pyšní se řadou kladných recenzí. Autorka obdržela Litevský řád i desítky dalších ocenění. Sepetysová napsala velmi temnou a smutnou knihu, která vás vezme za srdce a přinutí vás přemýšlet o tom, jakou cenu má vlastně lidský život. Vycházela přitom ze skutečných příběhů pamětníků, kteří přežili stalinské hrůzy.

 

knihaRuta Sepetysová se ve své první knize dotýká nepříliš známého tématu sovětských pracovních táborů v Litvě. Autorka s litevskými kořeny vyzpovídala desítky pamětníků. Dlouho však nemohla najít nakladatele, jeden ji dokonce odmítl s tím, že tomu nevěří, prý se to nemohlo stát, proč by o tom nikdo jiný ještě nenapsal. „Říkala jsem si, panebože, já jsem je nechala, aby si všechny ty hrůzy prožili znovu, a teď z toho nic nebude!“ vzpomíná na těžké začátky Ruta Sepetysová. Dokonce se sama zúčastnila několika experimentů, aby lépe pochopila pocity lidí, kteří všemi hrůzami, o kterých píše, museli projít.

V mnoha zemích se kniha už dnes řadí na seznam povinné četby a minimálně v polovině z nich je určena dospělým. U nás ji nakladatelství CooBoo doporučuje čtenářům už od dvanácti let. „Někteří lidé se domnívají, že je nezodpovědné dávat dětem do rukou tak temný a tragický příběh. Mladí lidé se naopak brání a říkají, my to zvládneme,“ vysvětluje autorka. Šéfredaktorka nakladatelství CooBoo, Tereza Pecková dodává: „Knihu V šedých tónech mohou číst dvanáctileté děti stejně jako dospělí. Bezpochyby zasáhne každého, a také proto je tak úspěšná. Příběh je napsán jednoduše, a přitom velmi sžíravě a dojemně.“ 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení