Historie českých zemí
- Recenze
- Vytvořeno 13. 4. 2011 2:00
- Autor: Andrej Lobotka
Historie je pro každý národ důležitá, protože právě ta jej může naučit, jak se postavit problémům současnosti a jak je řešit. Minulost nám neodhaluje jenom způsob života, záliby, naděje a smrt lidí, kteří po naší planetě chodili před mnoha lety, ale odkrývá nám i náš vlastní osud.
Právě nakladatelství Libri nám přineslo první díl publikace, která nás může o minulosti, zejména o české minulosti, hodně poučit, a to knihu s názvem České země v letech 1437-1526 a podtitulem Mezi Zikmundem a Jiřím z Poděbrad (1437-1471). Jak už sám název napovídá, kniha pojednává o minulosti českého národa, o jeho životě, porážkách, ale i vítězstvích.
Každý, kdo má přehled o minulosti, ví, že události 15. století odehrávající se v českých zemích je těžké popsat srozumitelným a jednoduchým způsobem. Jak autor upozorňuje hned v úvodu: „Inu, nedivme se. Naše národní minulost se tu rozběhla z mohutné řeky lucemburského veletoku do nepřehledného množství říček, bystřin, případně rybníčků, které ani ten nejzkušenější rybníkář prostě nespočítá. Navíc se v tomto období setkáváme s jedinečnými okamžiky národního vzepětí, které hned nato vystřídal hluboký pád. Tím se ovšem dějinný obraz ani zdaleka nevyčerpává, neboť zaznamenáváme nejen dobu vnitřních zmatků, ale - aby toho nebylo málo - i pro české dějiny ne právě častou skutečnost, že byli zvoleni dva panovníci.“
Jaroslavu Čechurovi, tvůrci knihy, se však povedlo všechny rybníčky spočítat.
Publikace je rozdělena do tří částí. V první nás autor obeznámí s politickým a veřejným životem, v druhé se podrobněji podíváme na sociální a kulturní vývoj českých zemí, dočteme se o vzdělávání a školství té doby, přečteme si o náboženství, o kališnické a katolické církvi a dozvíme se i něco o mediální revoluci, tedy knihtisku. V poslední, podstatně kratší části na nás čeká seznam literatury, ze které autor vycházel a po které bychom měli sáhnout, pokud se chceme dozvědět o české minulosti více.
V téměř třísetstránkové knize na nás čeká nejen zajímavý výklad, se kterým čtenář nemusí vůbec zápasit, protože je čtivý a ihned zaujme a nepustí, ale i obrázky a kresby, které vhodně doplňují odborný text.
Jak už u nakladatelství Libri bývá zvykem, publikaci dostaneme v působivé a hned na první pohled graficky zajímavé obálce, tentokrát v hnědém předvedení s obrázky, které každému okamžitě naznačí, co čeká čtenáře na jednotlivých stránkách ihned po otevření knihy.
Kniha určitě nadchne nejen všechny vlastence toužící po poznání české minulosti, ale i milovníky historie všeobecně. Určitě mohu každému doporučit sáhnout po tomto vynikajícím a obohacujícím díle.
Knihu České země v letech 1437-1526 vydalo nakladatelství Libri
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...