Recenze: Odborná literatura

Historická mluvnice jazyka českého

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

V roce 2007 vydalo nakladatelství Academia publikaci, která by neměla chybět v knihovničce žádného bohemisty. Jedná se o čtvrtý díl Historické mluvnice jazyka českého, v němž se autor zaměřuje na skladbu.



knihaAutorem není nikdo jiný než Jan Gebauer, významný český jazykovědec, který se zapojil do bojů proti pravosti Rukopisu královédvorského a který se podílel na vydání prvních pravidel českého pravopisu pod názvem Pravidla hledící k českému pravopisu a tvarosloví (1902). Pro školské potřeby sepsal řadu mluvnic: Mluvnice česká pro školy střední a ústavy učitelské I, II (1890), Krátká mluvnice česká (1891), Příruční mluvnice jazyka českého (1900).

Od roku 1894 soustavně pracoval na svém vrcholném díle, jímž je – kromě nedokončeného Slovníku staročeskéhoHistorická mluvnice jazyka českého. Měla být rozdělena na čtyři oddíly, autor však dokončil pouze první Hláskosloví (vydáno r. 1894) a třetí Tvarosloví (první svazek Skloňování vydán r. 1896, druhý svazek Časování vydán r. 1894). Třetí svazek bohužel napsán nebyl; měl být zaměřen na kmenosloví (tedy na slovotvorbu) češtiny. Gebauer však stihl napsat čtvrtý díl s názvem Skladba. Sám se jeho vydání nedočkal; o zpřístupnění tohoto svazku čtenářům se postaral až František Trávníček, a to v roce 1929.

Nakladatelství Československé akademie věd se na přelomu 60. a 70. let minulého století rozhodlo podruhé vydat toto monumentální Gebauerovo dílo. Při příležitosti padesátého výročí Gebauerova úmrtí tak byl podruhé vydán první a třetí díl jeho mluvnice. Čtvrtý díl si musel na druhé vydání počkat až do roku 2007.

Gebauer rozdělil svou Skladbu na dvě části. V první se věnuje jednotlivým druhům vět a jejich složení, ve druhé pak syntaktické funkci jednotlivých slovních druhů a kongruenci. Neponechává stranou ani nauku o slovních tvarech, které určují syntaktické role jednotlivých slov, jako je pád (předložkový i prostý), gramatické číslo, gramatický rod atd. Tento díl tak obsahuje kromě tradičního výkladu o syntaxi i část morfologickou, která je však popisována v rámci větné skladby (případně v rámci skladby jednotlivých slovních spojení).

V každé kapitole je nejdříve stručně vysvětlen probíraný jazykový jev, poté se přechází k podrobnějšímu popisu specifických situací a výjimek. Neschází ani výklad historického vývoje daného jevu a řada příkladů. Jednotlivé příklady jsou většinou řádně citovány (pouze u několika je uveden pouze pramen bez uvedení paginace); jsou excerpovány ze starých textů, jako je například Alexandreida, Bible Kralická nebo Kronika česká Václava Hájka z Libočan. Gebauer využívá i řadu starých gramatik a slovníků. Díky práci s dobovými materiály a s jazykovědnými (případně slovníkářskými) pracemi vzniklo dílo, které podrobně popisuje stav češtiny od nejstarších dob po autorovu současnost.

Přestože jsou mnohé výklady v Gebauerově Mluvnici zastaralé, stále je toto dílo pokládáno za veliký počin vzhledem ke své rozsáhlosti, množství probraných jevů a také užití řady příkladů z pramenů zachycujících češtinu v různých vývojových obdobích. Moderní lingvisté tak mohou tuto publikaci využít přinejmenším jako bohatý pramen dokladů, jejichž shromažďování by jinak museli věnovat řadu let.

Na závěr připojuji slova Františka Trávníčka: „Jde o Skladbu Gebauerovu, o dílo muže, jehož práce mají epochální význam ve vývoji českého jazykozpytu. Úcta k tomuto muži nám velí, abychom vděčně uchovali pro sebe i pro své potomky všechno to, co s pílí a s láskou k čes. jazyku shromáždil, a abychom to zachovali co možná v té podobě, v jaké by to bylo vyšlo z jeho dušení dílny.“ (Trávníček, F. Předmluva. In Gebauer, J. Historická mluvnice jazyka českého. IV, Skladba. Praha: Academia, 2007, s. 4–5.)

Knihu Historická mluvnice jazyka českého. IV, Skladba vydalo nakladatelství Academia

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení