Recenze: Odborná literatura

Znáte všechny naše panovníky?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kral

Když se vás někdo zeptá, kdo je Miloš Zeman, budete určitě odpověď znát. Předpokládám, že díky popularitě našeho současného prezidenta budou znát odpověď i vaše děti. Jména jako Sámo, Přemysl Otakar II., Karel IV. nebo František Josef I. patrně budete znát také. Ale co ti ostatní? Kolik jich vlastně bylo? Od kdy do kdy vládli? A jaké činy se vztahují k době jejich vlády? K tomu vás mohou hravou formou dovést výukové karty od nakladatelství Fragment.

 

knihyKdyž napíšeme výukové karty, každý si představí soubor hracích karet, které skrývají nějaké indicie k daným panovníkům. Sama jsem netušila, co si pod názvem mohu představit a proto jsem byla potěšena, že se vlastně jedná o knihu velikosti přibližně A4. Panovníci českých zemí je publikace, kterou můžete používat jako učebnici, nebo si jednotlivé listy oddělit v místě perforace papíru a používat je jednotlivě. Zpravidla je věnován vždy jeden list jednomu panovníkovi. Z jedné strany je jeho barevné vyobrazení, z druhé pak jméno, datum vlády a údaje o jeho činech. Mohou tak být využity ve výuce např. ve školách, případně historicky zaměřených kroužcích apod., nebo jej mohou využívat jednotlivci jako pomůcku pro snazší zapamatování látky. Osobně bych však dala přednost tomu, aby byly na jedné straně veškeré psané informace i vyobrazení a zadní strana pouze čistá. (např. při vyvěšení listů na nástěnku či zeď by nebyly obrázky panovníků vidět a je hodně studentů, kterým vizualizace pomáhá k zapamatování.)

Ilustrace v publikaci jsou dílem Jiřiny Lockerové a jsou zdařilé. Zpravidla odpovídají vyobrazení podle známých historických popisů postav našich dějin. K popisům jednotlivých panovníků nemám žádnou výhradu. Jejich autorem je uznávaný historik Petr Čornej a přestože se věnuje pouze určitému historickému období, můžeme se spolehnout na to, že při tvorbě publikace vycházel z ověřených a nejnovějších údajů. Dalo by se předpokládat, že na knize nepracoval sám, ale že stál v čele několika odborníků, nicméně nikdo další jako autor/spoluautor uveden není. Čornejovo jméno však lze považovat za záruku kvality.

Ať už jste pedagogové na základních či středních školách, nebo máte doma děti školou povinné, kterým dělá problém orientace v naší historii a pletou se jim jednotlivá jména a činy panovníků, určitě novou publikaci využijete. Jednotlivé texty neobsahují zbytečné zavádějící fráze a jsou směřovány přímo k podstatným informacím, což učitelé i studenti jistě ocení.

ČORNEJ, Petr. Panovníci českých zemí: kompletní přehled knížat, králů a prezidentů: výukové karty. 2. vyd. Ilustrace Jiřina Lockerová. Praha: Fragment, 2014, [128] s. ISBN 978-80-253-2174-4. 

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení