Recenze: Odborná literatura

Vydejte se po zapomenutých koutech Šumavy

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Emil Kintzl je šumavský rodák a kdo se díval na seriál Policie Modrava, mohl se setkat s postavou, pro kterou byl pan Kintzl předlohou. V poslední době ho zaměstnává spolupráce s Janem Fischerem, se kterým natáčí seriál Zmizelá Šumava, vysílaný na internetové televizi Stream.cz. Nakladatelství Kniha Zlin nyní vydalo stejnojmennou knihu.


knihaZmizelá Šumava je publikace, která kombinuje text – především vyprávění Emila Kintzla – a fotografie. A to jak dobové, získávané prostřednictvím pamětníků, z fotoateliéru Seidel sídlícího v Českém Krumlově nebo ze sbírek Emila Kintzla, tak nové snímky, které zachycují místa, kde kdysi byly k vidění i celé vesnice, dnes již vylidněné, opuštěné, rozpadlé. Mnohdy by náhodný turista ani nepoznal, že stojí na místě, kde dříve někdo bydlel. Právě proto vypráví Emil Kintzl pohnuté příběhy a osudy těchto míst, vesnic a lidí, a za každou kapitolou jsou umístěny souřadnice, aby jej mohli turisté lépe najít.
   
Kapitol je celkem 21 a předchází jim prolog. Jak už jsem výše zmínila, obsahují vyprávění a vzpomínky na místa a osobnosti, které by jinak zůstaly zapomenuty. Emil Kintzl sbíral paměti i fotografie po řadu let a dnes je považován za odborníka „přes Šumavu“. Jeho vyprávění není postaveno na nějakých odborných výzkumech, ani jimi není podloženo. Vypráví čistě tak, „jak nakoupil“. S tímto je nutné k publikaci přistupovat a nebrat ji jako odborný titul.
   
Kniha má především oslovit řadu čtenářů, kteří milují Šumavu, staré vzpomínky, fotografie či turistiku. Pokud seriál sledujete nebo jste sledovali, určitě uvítáte jeho knižní podobu, neboť co je na papíře, s tím se lépe cestuje. Možná, že se vydáte o letní dovolené na Šumavu a publikaci Zmizelá Šumava vezmete s sebou, pro srovnání dobových fotografií se skutečností.
   
Abych se ještě k těmto fotografiím vyjádřila. Obdivuji, kolik toho Emil Kintzl byl schopen nashromáždit a dohledat. Je to úctyhodné a dělá to knihu vzácnější, než kdyby obsahovala „jen“ snímky současné Šumavy. Přestože jsou u obrázků popisky, chybí mi tam datace. Je pravda, že asi nebyl zcela cíl autorů, správně zařadit a datovat dobové fotografie, přesto bych to uvítala. Nejvíce k těm kapitolám, jež vypráví o zapomenutých osobnostech žijících v šumavských vesnicích.
   
Pokud se chystáte vyrazit na dovolenou na Šumavu, určitě si knihu Zmizelá Šumava pořiďte a vezměte s sebou. Bude jistě sloužit jako dobrý průvodce a třeba usednete k odpočinku na některém místě, kde dříve stávala vesnice, a přečtete si pro vyplnění dlouhé chvíle příběh, který se k ní vztahuje.

KINTZL, Emil a Jan FISCHER. Zmizelá Šumava. Vydání první. Zlín: Kniha Zlin, 2015. ISBN 978-80-7473-297-3.

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení