Recenze: David Lacko – Proč hlupák zůstává hlupákem
- Vytvořeno 4. 10. 2019 1:00
- Autor: Jolana Hlušičková
Mám v oblibě knihy s provokativním názvem a výrazným obalem, které zaujmou čtenářovu pozornost na první pohled. A k takovým nepochybně patří i kniha Davida Lacka s názvem Proč hlupák zůstává hlupákem?, kterou vydalo AKADEMICKÉ NAKLADATELSTVÍ CERM, s.r.o. Poněkud netradiční název pro knihu z akademického nakladatelství, co říkáte? Očekávali bychom publikaci s méně výbušným názvem, nejspíš několik cizích slov v nepříliš srozumitelném názvu. A proto oceňuji velmi dobře zvolený název publikace rozebírající psychologické fenomény, kdy už její název nás učí pracovat s myšlenkovými stereotypy.
Při listování prvními stránkami knihy jsem ale marně hledala informaci o autorovi, protože zejména u začínajícího autora bych ocenila, pokud by se na začátku knihy krátce představil/byl představen. My se jen dozvídáme, že autorem je Mgr. David Lacko, Psychologický ústav, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita v Brně. Po chvilce „googlování“ zjistíme, že se narodil v Opavě a má aktivní blog na iDNES.cz.
V anotaci je uvedeno, že vzhledem ke své populárně-naučné formě je publikace vhodná nejenom pro studenty a odborníky z oblasti psychologie, ale i pro širokou laickou veřejnost. Zařadila jsem se do skupiny „široká laická veřejnost“ a recenzi jsem napsala z pohledu „běžného“ čtenáře se zájmem o osobní rozvoj.
Pojďme se tedy začíst do textu tohoto mladého autora (nar. 1993), jež obsahuje třináct velmi detailně zpracovaných esejí. Se zájmem jsem očekávala, jaká bude odpověď na důvody, které vedou člověka k tomu, že je ochotný zaplatit podvodníkům, proč se z dobrých lidí stávají lidé zlí a hlavně, proč hlupák zůstává hlupákem.
Nepřehledné formátování připomínající vědeckou práci s velkým množstvím odkazů a nepodstatných detailů, bez jakéhokoliv zvýraznění textu způsobovalo, že jsem se v textu ztrácela a nebylo jednoduché udržet pozornost. Po obsahové stránce i přes pozoruhodné psychologické experimenty, které autor zmiňuje, jsem na nové poznatky příliš často nenarazila. Jako příklad bych uvedla text, který se týkal výše zmíněných podvodníků. Že jsou esoterici dobří psychologové, mají nastudované lidské chování, řeč těla, jsou výborní pozorovatelé, to opravdu není žádný převratný objev a navíc jsem postrádala alespoň zmínku, že stejně tak, jako jsou dobří a špatní učitelé, lékaři či knihovníci, nejde všechny „esoteriky“ házet do jednoho pytle. A musím přiznat, že několikrát jsem si při čtení vzpomněla na známý citát Oscara Wildea: „Nejsem dost mladý na to, abych věděl všechno.“
V eseji Proč se z dobrých lidí stávají lidé zlí autor rozebírá působivý Standfordský vězeňský experiment, bohužel ale pro „běžného“ čtenáře nesmírně zeširoka. A na závěr konstatuje, že dobro i zlo je v každém z nás:
Prvně bychom měli definovat zlo. Jeho definice je složitá, neboť co je zlé pro jednu společnost, může být dobré pro jinou. Proto je mnoho sebevražedných atentátníků ve svých domovinách oslavováno. Proto je spor dobra a zla nekonečný. (Str. 44).
Proti této definici nelze asi nic namítat, ale co jsme se dozvěděli? Že i původně dobrý člověk může páchat zlo, tzv. Luciferův efekt? A že záleží na tom, kdo posuzuje, co je dobro a co zlo? A co je zlo pro jednoho, pro jiného může být dobro?
A podobně je tomu i s hlupákem:
Všichni známe situace, ve kterých jsme se střetli s někým, kdo si neuvědomoval, jak hloupý vlastně je. Při internetové diskusi jste potkali pisálka, který si tvrdě stál za svým názorem a nezměnil jej ani tehdy, když mu ho někdo relevantně vyvrátil. (Str. 70).
Jaká je vlastně definice hlupáka? Kdo je hlupák, a kdo není? A opravdu jím zůstává? Rozhodně bych k tomuto tématu doporučila spíše nastudovat knihu Lidi jsou idioti a já to mohu dokázat amerického spisovatele Larryho Wingeta - tam odpovědi opravdu najdete.
Pocitově na mě kniha zapůsobila jako předčasně narozené dítě, nenápaditá forma, absence ilustrací a také to, že v předmluvě autor čtenáři tyká, pak přechází k vykání (?), občas nějaký ten překlep, to vše vypovídá o tom, že není zrovna „vymazlená“. Chápu, že autor chvátal, aby své názory sdělil čtenářské veřejnosti, ale někdy je opravdu lepší pospíchat pomalu. Podle mého názoru stačilo udělat pár „beletristických“ úprav, aby kniha zaujala mnohem více čtenářů.
Knihu Proč hlupák zůstává hlupákem bych doporučila mladému, vysokoškolsky vzdělanému čtenáři se zájmem o psychologii, kterému nejspíše nebude vadit nepřehledný text s množstvím odkazů a referencí. Najde tam spoustu zajímavých témat a psychologických experimentů k vášnivým diskusím o lidech a jejich chování, ať už v intelektuální kavárně nebo třeba na sociálních sítích.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...