Recenze: Odborná literatura

S tomahawkem proti mušketám

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Všichni známe náčelníka Apačů jménem Vinetou a jeho bílého bratra Old Shatterhanda. Určitě jsme už slyšeli i píseň Blízko Little Big Hornu od skupiny Greenhorns a shlédli film režiséra Michaela Manna Poslední Mohykán. Taktéž nám určitě něco říkají názvy indiánských kmenů, jako jsou Šošoni, Huroni, Dakotové a další.



knihaFilmy a písně, které se k nám dostávají, nám však nemohou poskytnout ucelený pohled. Víme opravdu, jak probíhalo osídlování amerického kontinentu? Tušíme, jaké boje se odehrávaly v lesích a na prériích „divokého západu“?

Pokud ne, pak bychom určitě měli sáhnout po prvním dílu nové knihy nakladatelství Libri s názvem S tomahawkem proti mušketám a podtitulem Přehled bojů s indiány na území dnešních USA v letech 1622-1890. První vydání této publikace se na pulty knihkupectví dostává v červenošedé obálce, na níž najdeme obrázek, který hned na první pohled prozradí, o čem kniha pojednává – o marném boji indiánů.

Autor publikace Jiří Černík nás na třech stech osmdesáti stranách provede historií tragického střetu dvou civilizací, beznadějného zápasu indiánských kmenů s bílými tvářemi, který nemohl skončit jinak než porážkou původních obyvatel Ameriky. Podíváme se na válku „krále“ Philipa, na válku pátera Ralea či na odsun Čerokiů, bitvu u Hliněných zdí nebo na slavnou bitvu podplukovníka George Armstronga Custera s kmeny Lakotů, severních Šajenů a Arapahů, která se odehrála dne 25. června 1876 v Montaně v USA u Little Big Hornu. Jak píše v závěru profesor Josef Opatrný „Černíkova práce není zatím jen nejrozsáhlejším česky psaným textem, jak co do obsahu, tak i rozsahu, sledujícím konfliktní kontakt mezi bílými a rudými Američany na území dnešních USA, ale nabízí české čtenářské veřejnosti také fundovaný a zasvěcený pohled na mimořádně zajímavý problém dějin anglických kolonií v Americe i nezávislých Spojených států.“

Kniha je rozdělena na dvě části přičemž první zachycuje události, které se odehrály na území ohraničeném Atlantickým oceánem a řekou Mississippi, a druhá část zobrazuje boje vedené od řeky Mississippi směrem na západ ke Skalistým horám.

Jedinou výtkou, kterou je možné k publikaci mít, je nedostatek členění textu, kdy se čtenář někdy na celé straně nedočká konce odstavce, což může na první pohled působit, že kniha sama o sobě bude nepřehledná a zmatená. Není však tomu tak. Výklad, který nám Jiří Černík nabízí, je čtivý a již na první pohled zajímavý. Jeho slova nás vtáhnou do minulosti a ukážou nám svět, který dnes už neexistuje.

Knihu bych s radostí doporučil nejenom nadšencům do historie, válek či života indiánů, ale všem, kteří věří tomu, že z minulosti se může člověk poučit a získat něco pro budoucnost.

Knihu S tomahawkem proti mušketám vydalo nakladatelství Libri

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení