Recenze: Knihy pro děti a mládež

Třetí setkání s Viki Perryovou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
abs

Poslední dobou to vypadá jako nějaká módní vlna. Kdo nečte knihy z řady Neobyčejný deník obyčejné holky od Lauren Myracleové, ten jako by neexistoval. Běžně davovým šílenstvím nepropadám, ale teď jsem neodolala a už potřetí se rozhodla na stránkách deníku navštívit třináctiletou Viki a její kamarádky.



knihaJde o třetí díl příběhu, který začal, když hlavní hrdinka oslavila jedenácté narozeniny. Kdo by si takovou slávu dokázal představit bez pořádné párty? Stejným způsobem začíná i třetí volné pokračování s vše prozrazujícím názvem Třináct.

Slečna Perryová je o něco starší a rozumnější, takže některé části oslavy považuje za neskutečně trapné a dětinské. Se svým bráškou musí pomáhat těhotné mamce a řeší svoji první lásku. A jak se dokáže vypořádat s problémy svých kamarádek, s tajným přáním pomáhat potřebným a příběhem kluka s leukémií?

Děj se odehrává na místech, která každá náctiletá holka běžně navštěvuje. Mezi kulisami se na prvním místě objevuje soukromá škola a rodinný dům Perryových. Nechybí ani místa, která Viki připomínají její šťastnější léta, kdy byla natolik malá, že veškeré potíže za ni řešili rodiče.

Hlavní hrdince už je třináct. Myslí si, že je vlastně dospělá, a snaží se si to co nejvíc užít. Většinou si akorát přidělává starosti, se kterými jí (alespoň občas) pomáhá její starší sestra Sandra. Některé Vikiiny problémy se zdají na první pohled úsměvné, ale když se nad možnostmi, které má, zamyslí, uvědomí si, že nic není tak jednoduché, jak to vypadá.

Někdy si čtenář říká, že tak jako hrdinka se nechová žádná třináctiletá dívka a její okolí. Na některé situace Viki reaguje příliš dětsky, jindy zase tak dospěle, jak si v hloubi duše přeje. Tahle nejednotnost hrdinčiny povahy navozuje pocit, že autorka neměla příběh pořádně promyšlený, než se pustila do psaní. Na druhou stranu – třeba v porovnání s prvním dílem Jedenáct – musím uznat, že to byla nějaká nemilá náhoda, když se rozhodla do světa vypustit třetí díl.

Román Lauren Myracleová napsala především pro náctileté dívky, které mají šanci se v některých chvílích ve Viki poznat. Svým způsobem jim dává návod, jak se s některými životními situacemi vypořádat.

Ukázka z knihy:

Chytily jsme se za ruce a po špičkách jsme obešly ohniště. Zahoukala sova a my se chytly ještě pevněji. Dusily jsme v obě nervózní smích.
„Proklínám tě, ty sovo jedna!“ zašeptala Mata.
„Ty démone noci!“ doplnila jsem ji.
„Hele, neříkej to slovo!“
„Cože? Jaký slovo? Démon?“
„Jo! Neříkej to!“
„Démon, démon, démon!“ zašeptala jsem. Bylo to legrační. A taky jsem jí trochu oplatila tu poznámku o mém blinkání.
„Hele, myslím to vážně,“ žadonila.

(Myracleová, L.: Třináct. Brno: JOTA 2010, s. 87.)

Knihu Třináct vydalo nakladatelství Jota

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení