Pohádky, na které se nezapomíná
- Recenze
- Vytvořeno 16. 8. 2009 2:00
- Autor: Marta Šimečková
Nejstarší pohádkou, která měla televizní premiéru roku 1987 a která je obsažena v této knize, je příběh O nejchytřejší princezně. V ní se vypráví o tom, jak si jedna nafoukaná princezna myslí, že je nejchytřejší na světě, poté se ale ukáže, že tomu tak nemusí být. A to ve chvíli, kdy se zamiluje do prince, který ale o takovou princeznu s nosánkem nahoru vůbec nestojí! Právě motiv lásky bývá hlavním motivem většiny příběhů Jarmily Turnovské. Schematizovat její pohádky na hlavní body, jako je příchod prince, překážky v lásce, jejich překonání a závěrečný happy end (nejlépe ve formě velkolepé svatby), však nelze. Každý její příběh je jedinečný díky často nečekaným zápletkám. Tak je v již zmíněné pohádce děj obohacen vyprávěním o tom, jak se princezna začne učit čarování u dobrácké čarodějnice Okulárové, a to proto, aby mohla ničemného prince proměnit v mravence a poté zašlápnout. Poté si vše rozmyslí a místo toho se vydává za novou knihovnici v jeho zámku, aby mu byla nablízku a dokázala mu, že není hloupá a nafoukaná jako dříve.
Zmínkou o čarodějnici Okulárové se dostáváme k pohádkovým bytostem. Ty se ve vyprávění Turnovské sice vyskytují jako hybatelé děje, lehce by se však obešla i bez nich. Narozdíl od dnešních moderních pohádek a příběhů pro děti, v nichž se to hemží malými kouzelníky, nehezkými skřety či jinými podivnými stvořeními, si tato dramaturgyně a scenáristka zcela vystačí s „obyčejnými“ postavami, jako jsou čarodějky, víly, bludičky apod. Zajímavé je, že se většinou jedná o ženské postavy, které jsou představitelkami dobra. Podobně jako Okulárová učí chytrou princeznu čarovat, tak pomáhá princezně v jiné pohádce kouzelnice Otylka a v pohádce o zrzavé Andule jsou to hastrman Pentlička či bludička Róza. Čtenář (i divák) s těmito postavami sympatizuje a často se u jejich kousků od srdce zasměje. Nejvíce těchto postav z jiného světa vystupuje v pohádce jménem Víla Arnoštka, kde hlavní postavy tvoří víly tančící na lesním paloučku a troll s mořským králem, kteří by si rádi jednu z víl odvedli domů jako svou nevěstu.
Jak tomu bývá, i v pohádkách z této knihy vždy vítězí dobro nad zlem. Řeknete si, že to je u pohádek samozřejmostí, avšak moderní mánie např. příběhy kouzelníka Harryho Pottera ukazují, že dětská četba může obsahovat i temné postavy a tragické konce čekající některé hlavní postavy. V tradičních českých pohádkách se ničeho takového bát nemusíte. Jedná se o klasická vyprávění pro děti, která lze zařadit mezi úžasné pohádky takových klasiků, jako jsou Božena Němcová či Karel Jaromír Erben. Navíc každý příběh nese nějaké ponaučení, které sice děti z úst dospělých slyší nerady, avšak ve formě pohádky jej s radostí přijmou. Tak si možná při čtení nebo poslouchání těchto příběhů uvědomí, že není dobré být příliš pyšným, pomstychtivým či ctižádostivým a že někdy není tak špatné mít o kolečko víc...
Knihu To nejlepší z televizních pohádek Jarmily Turnovské doporučuji všem dětem, které mají rády tradiční české pohádky. Děti si mohou číst pohádky samy, k čemuž je upraveno i písmo a dělení kapitol, nebo jim je mohou předčítat rodiče, kteří si tak budou moci připomenout šťastné chvíle, které zažili jako děti u pohádkových příběhů.
Kniha obsahuje tyto pohádky:
Lolinka a kníráč
Knihu To nejlepší z televizních pohádek Jarmily Turnovské vydalo Nakladatelství XYZ.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...